Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
poniedziałek, 24 stycznia 2011

Początkowo nie planowałem, choć kilka osób wspominało mi o tym koncercie. Ostatecznie jednak dałem się namówić, częściowo pod wpływem obejrzanego nocną porą na jednym z kanałów muzycznych koncertu z MTV Unplugged. Trochę zniechęcała mnie też cena biletów, ale wiadomo - wyjątkowe wydarzenia kosztują. Stąd też mimo wszystko zdecydowałem się i dziś wieczór idę do Och-Teatru na Grójecką, aby posłuchać jak Kult brzmi na żywo i bez prądu. A jeśli mowa o występie z września i towarzyszących mu wydawnictwach, to na rozgrzewką przed wieczorem proponuję koncertowy teledysk do wykonania utworu Arahja. A jeśli wybieracie się dziś do teatru, to wam i sobie życzę dobrej zabawy :)

piątek, 21 stycznia 2011

W 1958 roku na ekrany wszedł film Vertigo w reżyserii Alfreda Hitchcocka (u nas znany jako Zawrót głowy). Zgodnie z tytułem istotną rolę w opowiadanej tam historii odgrywały lęki wysokości, jak potocznie bywa nazywana akrofobia. Jedną z głównych ról zagrała w nim aktorka znana jako Kim Novak (właściwie Marilyn Pauline Novak), dla której była to jedna z najważniejszych (jeśli nie najważniejsza) rola w karierze. Niemal czterdzieści lat później, w 1997 roku, Vertigo zainspirowało Josepha Kahna do nakręcenia teledysku, który w dużej mierze powtarza rozmaite ujęcia z wyżej wspomnianego filmu, zazwyczaj traktując je z nutką parodii. Nie brak tu choćby ujęcia znanego jako Hitchcock / Vertigo Zoom (choć oficjalnie bywa też nazywane Dolly Zoom - jak wykorzystał je Hitchcock zobaczyć można mniej więcej w połowie tego fragmentu filmu), które pojawiało się później w wielu produkcjach ekranowych. Klip Kahna zrealizowany został do utworu Last Cup Of Sorrow formacji Faith No More, a obok muzyków grupy zobaczyć w nim można Jennifer Jason Leigh, która wciela się w rolę bohaterki, oryginalnie granej przez Kim Novak.

Kim Nowak to nazwa zespołu, w którym palce maczają Fisz i Emade, czyli Bartosz (wokal, bas) i Piotr (perkusja) Waglewscy, a jako gitarzysta towarzyszy im Michał Sobolewski. Nieodrodni synowie swojego ojca, można by rzec, zważywszy na bogactwo dorobku i wielość gatunków muzycznych, w których obaj bracia - samodzielnie, w duecie czy też wraz z Wojciechem Waglewskim - zdążyli się zaktywizować. Ich pierwszy album w tym wcieleniu również zatytułowany jest Kim Nowak i promuje go wideo do utworu zatytułowanego Szczur - jego reżyserami byli Tomasz Nalewajek i Marcin (nomen omen) Nowak.

piątek, 14 stycznia 2011

Weekend jest, można się zrelaksować :) Po powrocie z pracy szukałem czegoś lekkiego, łatwego, wpadającego w ucho i niewymagającego wysiłku ani zaangażowania. Ot, kołyszącego rytmu pomagającego odpocząć. Tym razem padło na grupę Weezer. Mają oni w swoim dorobku między innymi trzy płyty, zatytułowane Weezer właśnie, odróżniane po kolorach okładek - niebieska, czerwona i zielona. W moim przypadku wybrane nagranie pochodziło z The Red Album z 2008 roku i nosi tytuł Troublemaker. Wideo jest jak sama kompozycja, opowiadająca z przymrużeniem oka o wyjątkowości bohatera - proste i zabawne. Za jego realizację odpowiadali The Malloys, czyli bracia Emmett i Brendan Malloy. Zdjęcia kręcono przed halą The Forum (znaną też jako Great Western Forum, gdzie swe mecze przez wiele lat rozgrywali LA Lakers i LA Kings) w kalifornijskim Inglewood na przedmieściach Los Angeles. W teledysku obserwujemy muzyków i tłum fanów, wspólnie próbujących pobić kilka rekordów Guinnessa - jakie to rekordy, dowiecie się pod koniec klipu.

czwartek, 13 stycznia 2011

Zaczęło się od zaczepki na Facebooku. Koncert jest, może pójdziesz? Będzie grał kolega tego i tamtego. No nie wiem, nie znam, środek tygodnia jest, pomyśleć muszę. Sam nie wiem, nie zauważyłem jak zacząłem się starzeć? Jakoś tego nie odczuwam, a jednak takie wrażenie sam wobec siebie odniosłem. A może to po prostu niechęć do niewielkich imprez o wielkich nazwach? Metalhead Fest 2011 odbędzie się dziś w Fonobarze na Wawelskiej, a ja bez skrępowania przyznam, że nie słyszałem żadnego z występujących tam zespołów. No, może poza robiącą za headlinera Neuronią, której parę utworów przesłuchałem w ciągu ostatnich kilku dni. Summa summarum nastawiam się pozytywnie, bądź co bądź to okazja usłyszeć coś nowego, co może przypadnie mi do gustu. A na rozgrzewkę teledysk do utworu Put Your Dukes Up z wydanego w ubiegłym roku albumu Neuronii noszącego tytuł Follow The White Mouse.

sobota, 01 stycznia 2011

Noworocznie zaczniemy od wycieczki w kosmos. Next Year - taki tytuł nosi piąty i ostatni singiel formacji Foo Fighters z albumu There Is Nothing Left To Lose, wydanego w 1999 roku. Autorem wideoklipu do tego utworu jest Phil Harder, a teledysk jest alternatywną wersją misji statku kosmicznego Apollo 11 (tak, tego z Armstrongiem i księżycem) - tyle że tym razem w przestrzeń kosmiczną wybierają się muzycy zespołu. Samo nagranie było wykorzystane jako utwór otwierający w ścieżce dźwiękowej do komediowego serialu Ed.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ed_%28TV_series%29
Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011