Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
sobota, 19 stycznia 2013

Hasłem piątkowego wieczoru został krokiet. Krokiet. Teoria Krokieta zyskała dość szybko grono wyznawców. A mnie dała rzecz jasna skojarzenie serialowo-muzyczne. James "Sonny" Crockett i Ricardo "Rico" Tubbs byli bohaterami popularnego w swym czasie serialu Miami Vice. Obaj panowie pojawiają się również w tytule piosenki zespołu The Rosenbergs - mowa o Crockett & Tubbs. Utwór ten pochodzi z albumu Department Store Girl, wydanego w 2004 roku. Zespół nie jest szczególnie popularny, stąd jako ciekawostkę potraktować można fakt, że kawałek, o którym mowa, podobnie jak tytułowe nagranie ze wspomnianej płyty oraz trzeci utwór (który doczekał się nawet prostego wideoklipu) o nazwie Nighttime Lover, wykorzystane zostały w grze komputerowej Playboy: The Mansion. Żaden nie znalazł się jednak na oficjalnym soundtracku do gry. Poniżej cała trójka.

piątek, 18 stycznia 2013

Nadeszła pora na kolejny Maraton Bloxa. Biorę w nim udział nieregularnie, czasem osobiście, czasem zdalnie, czasem na Czerskiej, czasem poza Warszawą, raz na jakiś czas miło jest zarwać nockę w towarzystwie znajomych... I komputerów. Jest w tym coś frapującego, kiedy siedząc obok siebie prowadzimy równolegle rozmowy IRL i online. Wszystko sprawnie i pod kontrolą, połączenie dwóch światów, realnego i cyfrowego. W tym roku także wybieram się na nocne spotkanie. Motywem przewodnim ma być historia kryminalna, w zaproszeniu zarysowana wokół morderstwa. Zastanawiałem się co mogłoby pasować muzycznie do takiego konceptu. Ponieważ zabawie po raz pierwszy przewodził będzie bagienny, specjalnie dla niego, trochę dzięki jego niedawnemu wpisowi, KoЯn i koncertowe wykonanie utworu Dead Bodies Everywhere z wydanego w 1998 roku albumu Follow The Leader. W drogę zatem, do wyjaśnienia zagadki :)

wtorek, 01 stycznia 2013

Właściwie to powinny być dwa wpisy - idealnie pasowałyby na końcówkę jednego i początek drugiego roku. Ale ponieważ wczoraj nie miałem czasu, to dziś będzie pakiet. Beastie Boys wydali w 1986 roku debiutancki album Licensed To Ill. Z niego pochodzi jeden z bardziej znanych utworów formacji, regularnie pojawiający się w najrozmaitszych zestawieniach najważniejszych kompozycji muzycznych ubiegłego (i nie tylko) stulecia. Był to numer zatytułowany (You Gotta) Fight For Your Right (To Party!). Autorami wideoklipu do niego byli Adam Dubin i Rick Menello - również ten klip bywa wymieniany jako znaczący w historii muzyki i teledysku jako dzieła filmowego. Pojawiło się w nim kilku gości: producent muzyczny Rick Rubin, LL Cool J, a także muzycy zespołu Murphy's Law i Tabitha Soren (fotograf i była prezenterka MTV).

W 2011 roku wideo to doczekało się kontynuacji. Sequel ten wyszedł spod ręki MCA czyli Adama Yaucha, jednego z członków Beastie Boys, znanego także jako Nathanial Hörnblowér (tym nazwiskiem podpisywał się jako autor teledysków) i stanowił ilustrację do singla Make Some Noise, promującego wydaną w tymże roku płytę zespołu zatytułowaną Hot Sauce Committee Part Two (zapewne ostatnią w ich dyskografii, ze względu na śmierć Adama Yaucha w 2012 roku). Klip stanowi kontynuację imprezy przedstawionej w teledysku do Fight For Your Right (jak często bywa skracany ten tytuł) - pokazana tam impreza przenosi się z mieszkania na ulice miasta - tym razem jednak w rolach głównych nie widzimy samych muzyków Beastie Boys, ale wcielających się w ich role aktorów: są to Seth Rogen, Danny McBride oraz Elijah Wood. Prócz nich przewija się tu wiele innych znanych postaci, między innymi Kirsten Dunst, Ted Danson, Orlando Bloom czy Steve Buscemi, by wymienić tylko kilka z nich. Sami członkowie zespołu pojawiają się dopiero pod koniec wideo, stając na drodze swych wcześniejszych wcieleń.

Pojawienie się tego teledysku w tym właśnie czasie nie było przypadkowe - zbiegło się ono z 25 rocznicą powstania klipu do Fight For Your Right. Z tej właśnie okazji, równolegle do wideo do Make Some Noise powstał blisko trzydziestominutowy film zatytułowany Fight For Your Right Revisisted (jego twórcą również był Adam Yauch). Stanowi on wydłużoną wersję ilustracji do Make Some Noise, połączoną z taneczną bitwą, toczoną przez "młodych" i "starych" członków Beastie Boys. Pojawia się tu jeszcze więcej znanych postaci (między innymi Susan Sarandon), pełna ich lista znajduje się na końcu filmu.

Życzę wszystkim udanego, nie tylko muzycznie, 2013 roku :)

Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011