Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
piątek, 21 lutego 2014

Kilka dni temu trafiłem (w centrum handlowym, jednym z tych, które jeszcze nie przestawiły się na męczenie ludzi instrumentalnymi motywami, czasami zdarza mi się zwrócić uwagę na to, co słychać z głośników sklepowych) na dawno niesłyszane nagranie, które ma dość ciekawą historię. Because The Night, bo tak brzmi jego tytuł, to kompozycja powstała pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Jej twórcą był Bruce Springsteen - pracował on wówczas nad albumem Darkness On The Edge Of Town. The Boss nie był specjalnie zadowolony z tego utworu, w związku z czym nie zdecydował się na wykorzystanie go na wspomnianym albumie (nie ukazał się zresztą na żadnej płycie Springsteena). Zamiast tego trafił on w ręce Patti Smith, która w tym samym kompleksie studyjnym, nowojorskim The Record Plant, nagrywała wraz z zespołem krążek zatytułowany Easter - artystka wydała go w 1978 roku, a Because The Night stało się jednym z jej najważniejszych utworów.

Bruce Springsteen, choć nigdy nie wydał oficjalnie Because The Night, dość często wykonuje to nagranie na swych koncertach z własnym tekstem.

Istnieje kilka coverów tego nagrania, ale chcę wspomnieć tylko o jednym. Odczuwam pewną sympatię do grupy Garbage, stąd też nie przemilczę faktu, iż w ubiegłym roku zespół ten wraz z formacją Screaming Females nagrał nową wersję Because The Night. Specjalnie na tę okazję powstał również wideoklip autorstwa Sophie Muller.

środa, 05 lutego 2014

Zdarza mi się od czasu do czasu włączyć telewizor w celu sprawdzenia co słychać na muzycznych kanałach. Szukam głównie gitarowych brzmień i zdarza się, że coś wpadnie mi w ucho. Dziś kilka słów o utworze, z którym miałem potężny problem. Zacznę od tego, że nigdy nie sięgnąłem świadomie do Arcade Fire, by zapoznać się dokładniej z ich muzyką. Owszem, gdzieś mi nieraz przemknęli na dalekiej orbicie, innym razem ktoś gdzieś coś zaproponował, więc zapoznałem się z nagraniem, niemniej jednak nie przypominam sobie, abym próbował w jakiś usystematyzowany sposób ugryźć ich dorobek. I tu pojawia się rzeczona telewizja, która nie tak dawno temu zaserwowała mi utwór Reflektor, promujący identycznie zatytułowany, czwarty krążek tej kanadyjskiej formacji. Po pierwszym zaskoczeniu zacząłem się zastanawiać jak do tego podejść. Początkowo coś mi przeszkadzało w tej kompozycji, jednak zarazem jest w niej coś, co raz na jakiś czas każe mi wrócić do tego nagrania. Z pewnością dużym atutem jest również wideoklip autorstwa Antona Corbijna. Warto także zauważyć, iż w utworze tym zaśpiewał gościnnie David Bowie.

sobota, 01 lutego 2014

Nie ma szczęścia zespół Nightwish do rozstań z wokalistkami. Niezbyt szczęśliwe było potraktowanie Tarji Turunen w 2005 roku (choć i dobre dla promocji kolejnych wydawnictw, o czym kiedyś tu dyskutowaliśmy), zaś jesienią 2012 z formacją pożegnała się Anette Olzon. Tym razem także nie obyło się bez niesnasek i nieporozumień co do powodów rozstania. Nigdy nie byłem specjalnym fanem szwedzkiej wokalistki, uważam że fatalnie trafiła - jej warunki wokalne nijak miały się do repertuaru tworzonego z myślą o sopranie Tarji. Nie twierdzę, że Olzon nie potrafi śpiewać, niektóre utwory napisane pod nią były naprawdę ciekawe i wpadające w ucho (na przykład Amaranth), niemniej jednak jej wykonania starszych kompozycji zespołu brzmiały w mojej, subiektywnej rzecz jasna ocenie, dość nieszczęśliwie. Dlatego uważam, iż na dobre wyszła zespołowi wspomniana zmiana: miejsce Olzon z przodu sceny zajęła - początkowo do końca trasy promującej album i film Imaginaerum, jak się później okazało już na stałe - holenderska wokalistka Floor Jansen (znana też z formacji ReVamp oraz After Forever). Dlaczego, moim zdaniem, to dobra wymiana? Ze względu na warunki wokalne, oczywiście - Jansen również jest posiadaczką klasycznie trenowanego sopranu, co pozwala jej znacznie łatwiej niż poprzedniczce wejść w klasyczne pozycje ze starego repertuaru Nightwish. Jako przykład niech posłuży Bless The Child z wydanego w 2002 roku albumu Century Child - poniżej wideoklip do tego nagrania, wyreżyserowany przez Pasi Takulę, a także koncertowe wykonanie z festiwalu Wacken Open Air 2013 (znalazło się ono na ubiegłorocznym koncertowym DVD zespołu Showtime, Storytime).

 

Ciekawostka na koniec - zaledwie kilka dni po ogłoszeniu, iż Floor Jansen zastąpi na stałe Anette Olzon, holenderska wokalistka pojawiła się na jednej scenie z Tarją Turunen. Podczas festiwalu Metal Female Voices Fest w październiku 2013 wspólnie wykonały utwór Over The Hills And Far Away ze starego repertuaru Nightwish (ten cover nagrania Gary'ego Moore'a znalazł się na identycznie zatytułowanej epce z 2001 roku, zaś autorem zrealizowanego wówczas teledysku również był Pasi Takula).

Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011