Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
niedziela, 30 listopada 2008

The Ramones to amerykańska formacja rockowa, uważana za jednych z prekursorów punk rocka i ważne zjawisko na amerykańskiej scenie muzycznej. Nie będę się długo rozwodził nad ich wpływem na muzykę i artystów, o skali tego zjawiska świadczyć może choćby tribute album We're A Happy Family z 2003 roku - jest to kompilacja coverów The Ramones, nagranych przez tak różnorodnych artystów jak Metallica, Tom Waits, Green Day, The Offspring, Garbage, Eddie Vedder, Marilyn Manson czy Rob Zombie. My dziś zajmiemy się otwierającym ten album utworem - Havana Affair zostało z tej okazji nagrane przez Red Hot Chili Peppers. Słuchając kołyszących, funkowych brzmień trudno się domyślić, iż oryginalnie było to szybkie, punkowe nagranie, które zostało wydane w 1976 roku na debiutanckim krążku, zatytułowanym Ramones. Humorystyczny tekst nawiązuje do niesławnej inwazji w Zatoce Świń. Poniżej wykonania koncertowe - Ramones z 1977 roku i RHCP z 2007 roku z Chorzowa.

 

sobota, 29 listopada 2008

Dotychczas pisząc o wydanym w ubiegłym roku albumie Elect The Dead Serja Tankiana wspominałem o utworach poważnych, niosących w sobie głębsze przesłanie. Nie oznacza to jednak, iż cały krążek jest właśnie taki. Przykładem lżejszego i humorystycznego podejścia do muzyki może być utwór Lie Lie Lie. Jak muzyk opowiada w jednym z wywiadów, początkowo także to nagranie miało mieć poważną wymowę, jednak podczas nagrywania płyty zaangażowane treści zupełnie nie pasowały do muzyki, stąd też Tankian odrzucił pierwotny tekst i na bieżąco stworzył nową wersję - w ten sposób powstała zabawna, choć makabryczna nieco w swej wymowie opowieść o tym, jak nieoczekiwanie zakończył się nad skalnym urwiskiem pewien związek dwojga ludzi. Autorką animowanego, ściśle odnoszącego się do tekstu teledysku była Martha Colburn. Gościnnie w Lie Lie Lie pojawiła się wokalistka operowa Ani Maldjian. Obecnie nagranie to jest wykorzystywane w czołówce serialu z gatunku horroru Fear Itself.

She took my hand and I let her go
She broke her little bones
On the boulders below,
Took my hand and she ended it all,
Broke her little bones on the boulders below,
And while she fell, I smile...

piątek, 28 listopada 2008

Od kilku dni dostępna jest w sprzedaży najnowsza płyta zespołu The Killers, nosząca tytuł Day & Age. Promowana ona jest przez singiel Human. Teledysk do niego wyreżyserowany został przez Daniela Drysdale'a, spory udział w jego powstaniu miał również Paul Normansell - spod jego ręki wyszły portrety muzyków, pokazywane przez nich w trakcie klipu. Jeden z nich, przedstawiający gitarzystę Dave'a Keuninga, ilustruje okładkę singla z tym nagraniem. Normansell stworzył także okładkę albumu, w którą zmienia się widok na zachód słońca, pokazany pod koniec wideo. Zdjęcia kręcono w pustynnej i urokliwej Goblin Valley w stanie Utah.

czwartek, 27 listopada 2008

Kazimierz Staszewski postanowił sięgnąć do twórczości Kazimierza Grześkowiaka i Silnej Grupy Pod Wezwaniem, z którą ten drugi był związany. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Kazelot nawiązuje do tej twórczości - w 1998 roku ukazał się album Las Maquinas De La Muerte formacji KNŻ. Znalazł się na nim utwór zatytułowany W południe, oryginalnie napisany przez Grześkowiaka właśnie. Wraz z kilpem był on jednym z elementów promujących album.

Po dziesięciu latach Kazik raz jeszcze nagrał W południe - tym razem na potrzeby albumu zawierającego covery utworów Silnej Grupy Pod Wezwaniem, zatytułowanej Silny Kazik Pod Wezwaniem. Krążek promowany jest przez utwór (i wideo) Mariola. Swoją negatywną opinię na ich temat nie tak dawno wyraziła Birdgehrl w Szafie grającej - jeśli o mnie chodzi, przyznam iż ciężko było mi podejść do tego nagrania, udało się dopiero za trzecim razem. Nie znam póki co całego albumu, ale z czasem coraz trudniej przychodzi mi słuchanie kolejnych pomysłów Kazika. Co bynajmniej nie znaczy, że po przesłuchaniu pozostałych utworów moja opinia nie ulegnie modyfikacji. Mimo wszystko na takie pozytywne zaskoczenie właśnie liczę. Na razie jednak czekam przede wszystkim na reaktywację Kaenżetu - pierwszy koncert planowany jest 14.02.2009 w Toruniu.

Na marginesie dodam, iż W południe znalazło się też na koncertowym krążku KNŻ zatytułowanym Występ - jego recenzję mojego autorstwa, a także wiele innych ciekawostek znajdziecie w najnowszym, już dwunastym, numerze Gniota, dostępnym na stronie serwisu Granice.info. Enjoy!

środa, 26 listopada 2008

Androgynia to termin wywodzący się z psychologii i oznaczający jednoczesne występowanie u jednej osoby cech psychicznych obu płci. Tytuł Androgyny nosi singiel formacji Garbage, który w 2001 roku promował trzeci album zespołu, Beautiful Garbage. Tak naprawdę tej promocji było niewiele, jako że krążek ukazał się tuż po 9/11, co miało znaczący wpływ na późniejsze jego osiągnięcia. Androgyny było sporym szokiem dla fanów grupy, ponieważ nagranie nawiązywało do zupełnie nowej stylistyki muzycznej, nieobecnej na wcześniejszych płytach Garbage - do gitarowych brzmień dołączyły na przykład elementy r'n'b czy triphopowe. Klip autorstwa Davida Camerona przedstawia Shirley Manson i pozostałych członków formacji w otoczeniu dwudziestokilkulatków obu płci. Oprócz oryginalnej wersji utworu istnieje kilka oficjalnych remixów (np. The Neptunes), a także cała rzesza twórczości fanowskiej, ponieważ w ramach promocji singla ogłoszono na stronie zespołu konkurs na remix Androgyny.

 
1 , 2 , 3
Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011