Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
środa, 31 grudnia 2008

Możliwości zazwyczaj jest wiele. Mówię zazwyczaj, bo czasem trafi się taki przypadek jak mój, kiedy złamana noga skutecznie wybija z głowy jakiekolwiek plany poza siedzeniem w domu i oglądaniem filmów. Bywa też, że jest to świadomy wybór, kiedy z premedytacją wybieramy domowe zacisze i towarzystwo najbliższych zamiast wszelakich gwarnych imprez. W każdym przypadku lubimy gdy towarzyszy nam odpowiednia muzyka. Ja na dzień dzisiejszy proponuję wideoklip do utworu, który otwierał wydany w 2005 roku album Vabang! warszawskiej formacji Vavamuffin. Nosi on tytuł Bless. Pomijam fakt, iż ze swym pokojowym przesłaniem jest on aktualny w kontekście bieżących wydarzeń na Bliskim Wschodzie. zarazem jednak jest to pogodny, bujający numer, w sam raz na powitanie Nowego Roku - możecie mu powiedzieć o północy "Salam alejkum, szalom – Ziom" :) Bawcie się więc dziś dobrze, niezależnie od tego jaki sposób spędzenia tego wieczoru wybierzecie. Nawiasem mówiąc, potrwa on dziś o sekundę dłużej niż zwykle - ciekawe, prawda?

wtorek, 30 grudnia 2008

Z twórczością reżyserską naszego wczorajszego znajomego, Nathana "Karma" Coxa, mieliśmy już styczność kilkukrotnie. W dwóch przypadkach dotyczyło to dorobku włoskiej formacji Lacuna Coil - z Zachem Merckiem stworzył on reżyserski duet znany jako Fort Awesome i wspólnie zrealizowali oni (między innymi rzecz jasna) klipy do trzech singli promujących album Karmacode z 2006 roku. Our Truth i cover Enjoy The Silence grupy Depeche Mode już poznaliśmy, tym razem trzeci z teledysków - powstał on do nagrania zatytułowanego Closer. Jest ono o tyle nietypowe, iż słuchając go bez wcześniejszego przygotowania, trudno byłoby wpaść na to, iż Lacuna Coil jest formacją gothic metalową - utwór przypomina raczej energetyczne granie spod znaku pop/rock. Słucha się go całkiem przyjemnie, choć nie powala na kolana. Nie wiem tylko po co ten męski wokal w tle refrenu, moim osobistym zdaniem po prostu tam nie pasuje.

poniedziałek, 29 grudnia 2008

Trzecim singlem, pochodzącym z wydanego w 2000 roku debiutanckiego albumu Hybrid Theory grupy Linkin Park, był utwór zatytułowany Papercut. Energetyczny, mocny numer, opisujący stan i odczucia człowieka ogarniętego paranoją, był niezłym pomysłem na kawałek otwierający krążek. Co ciekawe, w teledysku zarówno gitarzysta, jak i basista, pokazani są z instrumentami akustycznymi. Klip jest dziełem jednego z muzyków formacji, Josepha Kahna, oraz Nathana "Karma" Coxa. Reżyserzy zabierają nas do nawiedzonego domu, który miał być efektem inspiracji obrazami z filmu Jacob's Ladder (powstałego w 1990 roku, wyreżyserowanego przez Adriana Lyne).

niedziela, 28 grudnia 2008

Ze sporym zdziwieniem przeczytałem wczoraj w Dzienniku Rosyjskim o rozwiązaniu grupy Ленинград. Podczas świąt takowe informacje pojawiły się w Runecie. Jak zauważa w swoim wpisie Michał Gwiazdowski, nie jest to pierwsza tego typu sytuacja, mozna więc mieć nadzieję, iż nie oznacza to ostatecznego końca tej formacji. Póki co jednak styczniowe koncerty w Polsce stoją pod dużym znakiem zapytania. Bądź co bądź Leningrad to przede wszystkim Сергей Шнуров i od jego decyzji wszystko teraz zależy. Swoje małe credo muzyczne (nie przebiera w słowach, trzeba przyznać, dostaje się wielu rosyjskim formacjom muzycznym) wyłożył on w utworze Меня зовут Шнур, do którego powstał animowany flashowy teledysk, będący dziełem studia Toondra.

Szkoda byłoby, gdyby kolektyw ten rozpadł się ostatecznie. Nie było mi dane dotrzeć na ich warszawski koncert, jednak oglądając ich sceniczne popisy jasnym jest, iż mamy do czynienia z kapelą żywiołową i łatwo nawiązującą kontakt z publiką. Przykładem może być ich występ podczas tegorocznego festiwalu Globaltica, gdzie zagrany został między innymi utwór Пидарасы.

Sznur pozostaje liderem powstałej w bieżącym roku formacji Рубль. Początkowo funkcjonująca jako poboczny projekt, obecnie stała się ona głównym elementem muzycznej działalności Siergieja Sznurowa. Pierwsze oficjalne wydawnictwo planowane jest na luty 2009 roku, jednak już teraz na strone zespołu odnaleźć można wideoklipy powstałe do nowych nagrań - jeden z nich powstał do utworu zatytułowanego Нет. Tym razem mamy do czynienia z cięższym i ostrzejszym graniem, niż ma to miejsce w przypadku Leningradu, wedle zapowiedzi twórczość zespołu ma oscylować wokół punk rocka i ska (aczkolwiek na stronie internetowej pojawia się dość frapujące określenie gypsy metal).

A może wszystko to jest tylko kolejną prowokacją Sznurowa? Na blogu Shnur-de.livejournal.com informacja o rozpadzie Leningradu jest przekreślona, zaś wczoraj miała miejsce premiera nowego klipu tej formacji, zatytułowanego Просто игрушка, którego twórcą był rezyser teatralny Василий Бархатов. Może to jednak być ostatnie wideo zespołu. Jak więc tak naprawdę jest z Leningradem, pokaże kilka najbliższych tygodni.

sobota, 27 grudnia 2008

Z muzycznym odkryciami tak już bywa, że można słuchać dłuższy czas pewnego wykonawcy, a dopiero później dowiedzieć się czego tak naprawdę słuchamy. Swego czasu usłyszałem na falach Antyradia (grającą przyjemną indierockową muzykę z tekstami w języku angielskim) formację Gods Of Blitz. Zdziwiłem się nieco, kiedy dowiedziałem się, iż tak naprawdę jest to grupa pochodząca z Niemiec - to błyskawiczne skojarzenie z Blitzkriegiem było nie do uniknięcia, jednak nie wiem tak naprawdę czy rzeczywiście stąd należy wyprowadzać nazwę zespołu. Nie zmienia to bynajmniej faktu, iż grana przez nich muzyka jest żywa, energetyczna i wpada w ucho, czego przykładem może być utwór I Know That You Know That I Know, pochodzący z ich drugiego krążka, wydanego w 2007 roku i zatytułowanego Reporting A Mirage. Nagranie to w dość zabawny sposób komentuje współczesne normy społeczne, wideoklip zaś pokazuje, ze stary człowiek też może. Enjoy! :)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011