Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
piątek, 31 grudnia 2010

Taa... Sylwester przyszedł, gdzie nie spojrzysz podsumowania, postanowienia i plany na dzisiejszy wieczór. To może ja też napiszę słów kilka o pewnym wieczorze. Jako że nocą wszystko zdarzyć się może, kilku panów postanowiło pod osłoną nocy porwać innego pana. Kolejny pan postanowił pomóc pani odszukać tegoż pana, co się dla pana detektywa skończyło... Jak się skończyło, zobaczyć możecie sami w teledysku do utworu Undercover Of The Night formacji The Rolling Stones. Pochodzi on z albumu Undercover, wydanego w 1983 roku. Porywa Keith Richards, ściga Mick Jagger - a na marginesie toczy się wojna o pilota do telewizora, aczkolwiek też do czasu. Nocą wszystko jest możliwe.

czwartek, 30 grudnia 2010

W 2002 roku ukazał się album formacji Oasis, zatytułowany Heathen Chemistry. Pochodzi z niego utwór Stop Crying Your Heart Out. Zamiast płakać rób swoje i żyj dalej, nie wszystko można kontrolować i kształtować wedle własnych oczekiwań - tak w skrócie można oddać przesłanie tekstu. Porównywane do Don't Look Back In Anger, nagranie to nie osiągnęło aż tak dobrej pozycji w dorobku zespołu, choć mimo to pozostaje jednym z bardziej rozpoznawanych i kojarzonych z Oasis utworów. Autorem wideoklipu do tej ballady był reżyser ukrywający się pod pseudonimem W.I.Z.

środa, 22 grudnia 2010

Od kilku lat piszę przed świętami o singlach The Killers, nagrywanych na potrzeby wykreowanej między innymi przez Bono inicjatywy (PRODUCT)RED. Również i w tym roku muzycy postanowili podtrzymać tradycję i pomimo oficjalnej przerwy w działalności formacji weszli do studia by zarejestrować świąteczne nagranie. Efektem ich pracy jest utwór zatytułowany Boots. Autorem wideoklipu jest Jared Hess, a prócz zespołu występuje w nim Brad Prowly - nowojorski performer, szerzej znany pod pseudonimem Super Bad Brad (początkowa scena pochodzi z nakręconego w 1946 roku filmu It's A Wonderful Life w reżyserii Franka Capry).

Jako się rzekło, współtwórcą wyżej wymienionej inicjatywy jest Bono. Nie dziwi zatem fakt, iż także U2 ma na koncie utwór i teledysk stworzone na potrzeby tegoż projektu. Nagranie zatytułowane jest I Believe In Father Christmas i ujrzało światło dzienne w roku 2008. Jest to cover piosenki z 1975 roku, wykonywanej oryginalnie przez Grega Lake, znanego przede wszystkim z działalności muzycznej w grupach King Crimson oraz Emerson, Lake & Palmer.

Wszystkim wytrwałym czytelnikom życzę Wesołych Świąt :)

wtorek, 14 grudnia 2010

Nie byłoby współczesnej muzyki rockowej i wielu doskonałych formacji, gdyby ktoś kiedyś nie odkrył, że gitara może posłużyć do czegoś więcej niż granie serenad. Spłycam oczywiście i upraszczam, ale faktem pozostaje, że wszystko musi mieć swój początek. Zdaniem muzykologa Roberta Walsera heavy metal zaczął się, gdy brytyjska formacja The Kinks nagrała w 1964 roku utwór zatytułowany You Really Got Me (z debiutanckiego albumu zespołu, noszącego tytuł The Kinks) - takie stwierdzenie pada w jego książce Running With the Devil: Power, Gender, and Madness in Heavy Metal Music (cytując za Wiki: "the track which invented heavy metal"). Nagranie to po wielu latach nadal brzmi doskonale i może być uważane za jeden z przykładów klasycznego rockowego grania. Grupa ta uważana jest zresztą za jedną z czterech najważniejszych formacji lat 60. (o czym pisałem szerzej przy okazji wspomnienia o inwazji brytyjskiej w muzyce) Poniższe wykonanie live również pochodzi z 1964 roku.

Skoro rzekło się, iż You Really Got Me to protoplasta heavy metalu, posłuchajmy jak nagranie to brzmi, gdy zabiera się za nie Metallica z towarzyszeniem Raya Daviesa, frontmana The Kinks. Wykonanie to znalazło się na wydanej miesiąc temu płycie tego muzyka, zatytułowanej See My Friends i stanowiącej zapis jego kompozycji, stworzonych oryginalnie dla The Kinks, a teraz zarejestrowanych na nowo wspólnie z gośćmi (prócz Metalliki znaleźć tam można między innymi Bruce'a Springsteena czy Billy'ego Corgana).

Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011