Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
wtorek, 31 grudnia 2013

Nowy rok, nowe możliwości, okazja do zmian, ale i kontynuacji. Na pewno krok w dobrym kierunku, szansa aby zostawić za sobą niedociągnięcia czy porażki. Podobnie jak w tekście utworu Move In The Right Direction zespołu Gossip. Nagranie to pochodzi z wydanego w 2012 roku albumu A Joyful Noise, a autorem wideoklipu jest Price James. Bawcie się więc dziś dobrze, a rano dziarskim krokiem ruszajcie w stronę 2014.

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Arlandria to dzielnica miasta Alexandria w amerykańskim stanie Virginia. Jest to miejsce, w którym wychowywał się Dave Grohl. Do tej dzielnicy odwołuje się utwór zatytułowany właśnie Arlandria - był to trzeci singiel z wydanej w 2011 roku płyty Wasting Light formacji Foo Fighters. Prócz skojarzeń wspomnieniowych, w tekście znalazło się także odwołanie do jednej z dziecięcych rymowanek - frontman zespołu wyjaśniał, że jest coś pociągającego w rytmie, w tempie takich rymów, co posiada wspólny mianownik z muzyką rockową. I rzeczywiście, jest w tym nagraniu coś, co przyciąga uwagę w połączeniu melodii i słów - pewna prostota, niesamowicie wpadająca w ucho. Przynajmniej moje. Nie powstał do Arlandrii żaden oficjalny teledysk - w celach promocyjnych wykorzystywany był zapis wykonania koncertowego z londyńskiego festiwalu iTunes z 2011 roku.

Warto jednak zauważyć, iż przy okazji promocji albumu Wasting Light zespół zorganizował konkurs związany ze stworzeniem klipów do każdego ze znajdujących się na krązku nagrań. W konkursie wybrano reżyserów, którzy następnie zajęli się zilustrowaniem poszczególnych utworów. W przypadku Arlandrii efektem jest poniższe wideo Nicholasa Spaventy.

czwartek, 26 grudnia 2013

Od dłuższego czasu "przysłuchuję się" na FB linkowanym przez kilkoro moich znajomych utworom formacji The Gaslight Anthem. Wpadające w ucho gitarowe brzmienie, na pewno warte jest dłuższego zatrzymania się przy dorobku tej grupy. Na początek rzecz na którą natknąłem się nie w sieci, a jakiś czas temu, gdy postanowiłem sprawdzić co teraz znaleźć można na muzycznych kanałach w TV. Padło na numer zatytułowany 45 - pochodzi on z ubiegłorocznego albumu Handwritten, będącego czwartym krążkiem w dorobku zespołu. Nie wiem czy dobrze rozumiem, co autorzy mieli na myśli decydując się na taki tytuł singla promującego album, ale cóż - jestem z tych, którzy pamiętają ubiegłe stulecie i winyle oraz magnetofony kasetowe. Stąd też pierwsze skojarzenie z tekstem opowiadającym historię osoby rozpamiętującej rozstanie ze swą drugą połową brzmiało: długość nagrania na stronie kasety 90-minutowej lub na winylu - zmień stronę / płytę i zobacz co znajdziesz. Wy zaś zobaczcie teledysk i zastanówcie się czy interesuje was brzmienie The Gaslight Anthem.

środa, 25 grudnia 2013

Nie darowałbym sobie, gdybym - jak i w latach poprzednich - nie napisał nic o świątecznym singlu The Killers dla organizacji Product Red. Zespół nagrywa je od 2006 roku. Tegoroczny utwór nosi tytuł Christmas In LA, a w teledysku zobaczyć można Owena Wilsona oraz Harry'ego Deana Stantona. Przy tworzeniu częściowo animowanego wideo zaangażowani byli uczniowie i absolwenci Brigham Young University, zaś całość wyreżyserował Kelly Loosli. Prócz The Killers w powstaniu tego kawałka partycypowali także muzycy zespołu Dawes.

W tekście utworu wykorzystane zostały słowa znanego standardu White Christmas autorstwa Irvinga Berlina. Wykonanie Binga Crosby'ego słyszał chyba każdy, ja proponuję zatem dodatkowo coś nieoczywistego - wersję punkrockowej formacji Bad Religion z ich tegorocznego albumu Christmas Songs.

A co słychać u The Killers? W bieżącym roku muzycy z Las Vegas wydali album Direct Hits, stanowiący podsumowanie ich dotychczasowej działalności. Prócz najważniejszych nagrań zespołu na płycie znalazło się miejsce dla nowych pozycji - spośród nich na pierwszy singiel wybrano nagranie Shot At The Night. Tym razem twórcą wideo jest Roboshobo (czyli Robert Schober), zaś jego akcja toczy się w Las Vegas właśnie. W role głównych bohaterów wcielają się Bella Heathcote oraz Max Minghella. Zobaczcie na czym polegała wyjątkowość nocy spędzonej przez jedną z pracownic hotelu Cosmopolitan w Sin City oraz mężczyzny tam właśnie mieszkającego.

 Drugim singlem zostało nagranie Just Another Girl. W tym przypadku, jak na album podsumowujący ponad dziesięcioletni dorobek formacji, The Killers zawarli w wideoklipie (wyreżyserowanym przez Warrena Fu) przegląd niektórych swych wcześniejszych teledysków, które stanowią tło dla odtwarzającej postać frontmana zespołu Brandona Flowersa Dianny Agron.

Nie ma mnie tu. Jestem tam. Offline. Dzieje się tak dużo, że czasu brak na życie w sieci. To jest wyjątkowy rok i w związku z tym - na wypadek gdyby ktoś tu jeszcze bywał - składam wszystkim życzenia udanych i muzycznych świąt. Chciałbym, aby kolejny rok był dla was tak wyjątkowy, jak bieżący dla mnie. Ze mną część tej wyjątkowości z pewnością pozostanie, wiem to na pewno. Oby i u was było podobnie, tego właśnie wam życzę.

Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011