Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
sobota, 31 marca 2007

Wracając z Rosji możemy wstąpić na Białoruś. Bardzo dobrze w Polsce znany pochodzący stamtąd zespół nosi nazwę N.R.M. - należy rozszyfrowywać ją jako Niezaležnaja Respublika Mroja / Незале́жная Рэспу́бліка Мро́я, czyli Niepodległa Republika Marzeń. Grają naprawdę dobrze i trzeba im przyznać, że potrafią wejść w interakcję z publicznością. Byłem na ich koncercie półtora roku temu, gdy występowali jako gość specjalny na urodzinowych koncertach Pidżamy Porno i przyznam, że zrobili na mnie duże wrażenie. Dziś posłuchamy jednego z najbardziej znanych ich utworów w wersji koncertowej (nagranie pochodzi zresztą z Polski, grupa występuje u nas regularnie, zaś jak informuje zapis przy klipie na Youtube zapis ten powstał podczas koncertu z okazji obchodów 25-lecia istnienia Solidarności). Piosenka nosi tytuł Try čarapachi i pochodzi z wydanego w 2000 roku albumu o tej samej nazwie.

piątek, 30 marca 2007

Kontynuujemy naszą podróż między krajami i językami narodowymi. Dziś Rosja, w dodatku z tej ładniejszej, kobiecej strony. Tym razem wyłącznie damskie wokale - w liczbie trzech. Najpierw jedna z najważniejszych kobiet w rosyjskim rocku, prezentowana już przeze mnie swego czasu grupa Zемфира, wokalistką i liderką której jest Земфира Рамазанова. Utwór Аpиведеpчи, do którego dziś obejrzymy klip, pochodzi z wydanego w 1999 roku albumu noszącego taką samą nazwę jak grupa i nazwisko wokalistki.

Jakby nie było nie zdążyliśmy zapomnieć jeszcze, co znaczy zima. O niej śpiewa kolejna z naszych dzisiejszych bohaterek, Юлия Чичерина z formacji - jakżeby inaczej - Чичерина :D Jak się przekonujemy, czasem można marzyć o zimie, zwłaszcza gdy ma się problemy osobiste. Choć ja osobiście tego nie rozumiem, przecież zimą zawsze jest gorzej... Ale przecież jak wiadomo mężczyźni nie rozumieją kobiet :D Oto klip do utworu Сама.

Na koniec grupa Ночные Снайперы, która założona została w 1993 roku. Początkowo był to duet, którego członkiniami były Диана Арбенина oraz Светлана Сурганова, później skład uległ powiększeniu. Po odejściu drugiej z wymienionych przeze mnie założycielek w 2002 roku, w składzie pozostała tylko jedna wokalistka. Dwa lata później powstał album zatytułowany SMS, z którego pochodzi gorący i radosny utwór Куба. Opowiada on o tym, jak dobrze móc oderwać się od zimy i pojechać w piękne ciepłe miejsce, gdzie można oddać się zabawie i zapomnieniu. Choćby na siedem dni. Jednocześnie wokalistka wskazuje przykłady różnic pomiędzy Rosją po rozpadzie ZSRR a wciąż komunistyczną Kubą. Sam klip nie jest może tak radosny, ale nudnym bym go przez to nie nazwał. Dzieje się całkiem sporo, służby nie śpią :D

czwartek, 29 marca 2007

Tym razem zagramy po węgiersku. I wydaje mi się, że zdecydowana większość już zapewne wie czego posłuchamy - od lat gdy myślimy o węgierskiej muzyce, kojarzy nam się przede wszystkim jeden kawałek... :D Od 1962 roku (!) istnieje węgierska grupa Omega. W 1970 roku nagrali oni utwór, który zapewnił im nieśmiertelność w historii muzyki. Mam na myśli oczywiście Gyöngyhajú lány, czyli kawałek u nas znany jako Dziewczyna o perłowych włosach. Poniżej koncertowe wykonanie tegoż utworu.

Piosenka ta jest także wykonywana przez nasz rodzimy Kult. Oczywiście go posłuchamy i obejrzymy fragment występu na festiwalu w Jarocinie w 1993 roku.

środa, 28 marca 2007

Chyba pierwszy raz kompletnie nie wiem o kim piszę. Owszem, zdarzają się wykonawcy z krajów, których narodowe języki są mi obce, jednak zawsze można coś o nich wyszukać po angielsku, rosyjsku czy polsku. Tym razem jednak jest inaczej. Naszego dzisiejszego wykonawcy nie zna Wiki, a ja z kolei nie znam słowackiego, żeby móc o nich coś więcej powiedzieć :D Tak, dziś posłuchamy słowackiej kapeli o nazwie Horkýže Slíže :DDD Tyle o nich wiem dzięki Wiki właśnie, bo klasyfikuje ich ona jako punkrockową grupę ze Słowacji, ponadto na jakimś polskim forum doczytałem się, iż uważa się ich za część słowackiego mainstreamu muzycznego. Natknąłem się na nich jakiś czas temu wędrując przez zasoby Youtube. Najwięcej jak wiadomo można dowiedzieć się u źródła, co, też postanowiłem uczynić, jednak ponieważ po słowacku ostatni raz rozmawiałem regularnie jakieś pięć lat temu, to i tak (nawet mimo pewnych podobieństw między językami polskim, rosyjskim i słowackim - widać, że Słowianie :D) wciąż było to głównie zgadywanie. No ale trochę konkretów jest. Grupa istnieje od 1992 roku. Skład zmieniał się kilka razy, na koncie jak dotąd mają - jeśli nic nie poplątałem - 10 albumów. My posłuchamy dziś kilku utworów, które mam nadzieję pokażą przekrojowo ich twórczość. Na pierwszy ogień idzie utwór zatytułowany Banda tupých hláv, pochodzący z wydanej w 2003 roku płyty Alibaba a 40 krátkych songov.

Drugim kawałkiem, jakiego dziś posłuchamy jest pochodząca z albumu Ritero Xaperle Bax (2004 rok) piosenka A Ja Sprostá.

W 2002 roku ukazał się album Kýže Sliz, z którego pochodzi kawałek zatytułowany L.A.G. Song (akronim ten należy rozumieć jako Lesbian And Gay).

I na koniec ponownie z płyty Ritero Xaperle Bax utwór Baby.

Co o nich myślicie? :D

wtorek, 27 marca 2007

Słonko świeci, ale jednak to nie jest jeszcze to... Wiem, że nie powinienem narzekać :D Aby było nam cieplej, dobrze byłoby pojechać na południe, najlepiej nad morze. No to jedźmy do Hiszpanii. Grupa Héroes del Silencio powstała w 1984 roku. Pierwszy pełen album wydany został cztery lata później i nosił tytuł El mar no cesa (jak twierdzi nasza Wiki oznacza to: Morze się nie kończy). Z tego właśnie albumu pochodzi utwór Mar adentro (po pewnych poszukiwaniach dowiedziałem się, że na angielski można to przełożyć jako The Sea Inside).

Grupa rozpadła się w 1997 roku, ale jak czytamy w angielskiej Wiki w 2007 roku mają zagrać liczącą dziesięć występów trasę koncertową. Powrót czy jednorazowa okazja?...

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011