Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
poniedziałek, 31 marca 2008

Foo Fighters nagrali swój identycznie zatytułowany pierwszy album w 1995 roku. Pochodzi z niego utwór, który w swoim czasie stał się przyczyną pewnych bolesnych doznań muzyków formacji podczas koncertów. Nagranie to zatytułowane jest Big Me. Teledysk do niego stanowił parodię reklam dropsów Mentos. W klipie tym nosiły one nawiązującą do zespołu nazwę Footos. Obraz ten zrealizowany został w Sydney, w roku 1996 nominowany był w pięciu kategoriach do nagród MTV Video Music Awards i wygrał w kategorii Best Group Video. A jaki związek ma ten utwór z koncertami? Klip ten spowodował, iż fani podczas koncertów zaczęli rzucać w muzyków dropsami Mentos podczas wykonywania Big Me. Efektem było czasowe wycofanie tego utworu z setlisty koncertowej, ponieważ (jak mówił Dave Grohl w przytaczanym przez Wiki cytacie) uderzenia były dla muzyków zbyt bolesne, jako że przypominały trafienia kamieniami - Big Me pojawiło się ponownie na koncertach zespołu dopiero po tym, jak grupa Weezer zaczęła grać cover tego kawałka podczas wspólnej z Foo Fighters trasy koncertowej Foozer w 2005 roku.

Big Me pojawia się jako muzyka w windzie na początku teledysku do innego nagrania Foo Fighters, zatytułowanego Monkey Wrench. Pochodzi on z płyty The Colour And The Shape, która ujrzała światło dzienne w 1997 roku. W wideoklipie tym (wyreżyserowanym przez założyciela zespołu Davida Grohla) obserwujemy muzyków Foo Fighters, usiłujących dostać się do apartamentu wokalisty, w którym zamknął się... zespół Foo Fighters grający Monkey Wrench. Kiedy już im się udaje, muzycy którzy przebywali w pokoju są już na zewnątrz, w związku z tym członkom formacji nie pozostaje nic innego jak zamknąć drzwi i dokończyć kawałek. Kiedy to robią, za drzwiami pojawia się... Sami wiecie kto :)

Na koniec zapis koncertowego wykonania coveru Big Me autorstwa grupy Weezer podczas trasy Foozer.

niedziela, 30 marca 2008

O białoruskim zespole N.R.M. pisałem już kilkakrotnie, naszą tygodniową podróż muzyczną zakończymy utworem w wykonaniu tej właśnie formacji. Tym bardziej, iż w dniu dzisiejszym jest po temu szczególna okazja. Otóż dziś na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się trzeci z rzędu koncert "Solidarni z Białorusią". Odbywa się on corocznie, aby przypomnieć nam wszystkim, iż za naszą wschodnią granicą dzieją się rzeczy, o których mówić trzeba głośno i wyraźnie, tak by pokazać iż nie zgadzamy się z obecną sytuacją na Białorusi. Będzie to również próba dotarcia z wolnym przekazem informacyjnym do Białorusinów, jako że koncert będzie na żywo transmitowany na Białoruś przez nadające z Polski media. W koncercie tym występują, prócz polskich muzyków, także twórcy, których dorobek jest w ich ojczyźnie zakazany lub cenzurowany. Wśród nich na scenie pojawi się wokalista N.R.M. Lawon Wolski. My zaś posłuchamy dziś utworu Miensk i Minsk. Jak pisze w swoim kanale na YouTube Thomas Nordanstad, twórca obrazu do tego nagrania, w wideo tym, prócz zespołu N.R.M., widzimy także ujęcia ze stolicy Białorusi. Wraz z fragmentami poświęconymi grupie teatralnej znanej jako "Free Theatre Of Belarus", zdjęcia te stanowiły część godzinnego filmu dokumentalnego zrealizowanego dla szwedzkiej telewizji. Tekst utworu (tutaj zapisany cyrylicą jeśli ktoś woli, w obu przypadkach jest to czwarty tekst) nawiązuje do nazwy stolicy państwa - w dzisiejszych czsach jest to Mińsk, zaś Mieńsk to nazwa historyczna, używana obecnie wśród opozycjonistów dążących do przywrócenia demokracji i usunięcia prezydenta Łukaszenki. Ostanim jego "wyczynem" była nagonka na dziennikarzy spowodowana animacjami, które umieszczone zostały w sieci, a które stawiały Bat'kę w negatywnym świetle. Nie wiem o które kreskówki chodzi, jeśli jednak chcecie obejrzeć kilka interesujących animacji poświęconych Łukaszence, możecie zajrzeć na tę stronę (dostępne są zarówno po polsku i rosyjsku). A teraz już zespół N.R.M. w pochodzącym z płyty zatytułowanej 06 utworze Miensk i Minsk.

Ostatnio mówi się wiele o sytuacji w Tybecie. Pisałem o tym również i ja, a dziś chciałbym (o ile jeszcze o tym nie słyszeliście) wskazać wam inicjatywę polskich blogerów, mającą na celu zwrócenie uwagi na problem łamania praw człowieka w tym regionie. Zajrzyjcie na stronę akcji FreeTibet.pl - polecam ją waszej uwadze.

A tak na marginesie tego wpisu przypominam - dziś o 18.00 w Tok FM blogerzy przejmują radio i na antenę wchodzi Radioblox. W imieniu Kamila, Michała, Testeqa i oczywiście swoim zapraszam do słuchania :)

Fair play. Free Tibet.

sobota, 29 marca 2008

Palenie tytoniu powoduje raka i choroby serca - tak głosi ostrzeżenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Na tym lista bynajmniej się nie kończy, ponieważ palenie, nie ma znaczenia czy jest czynne, czy bierne, może stanowić przyczynę innych (mniejszych czy większych) problemów zdrowotnych. Niektórych fakt ten skutecznie odstrasza, inni mimo to wciąż palą. Wprowadzane są zakazy, przestrzeń dla palaczy jest ograniczana. Mnie osobiście palenie nie przeszkadza, choć teoretycznie mogłoby, skoro nie palę. Oczywiście, jeśli ktoś na przykład stojąc na przystanku pół metra ode mnie wypuści chmurę dymu wprost w moją twarz, to fakt ten stanowi powód do irytacji, jednak to raczej kwestia dobrego wychowania tej osoby niż braku czy nieprzestrzegania zakazu. Do kwestii palenia nawiązuje czeski zespół Vypsaná fiXa - na wydanej w 2003 roku płycie Bestiálně šťastní znajduje się utwór zatytułowany Palenie titonia. Ponieważ nie mówię w tym języku i nie potrafię odszyfrować znaczenia całego tekstu, to nie powiem wam niestety o czym dokładnie śpiewają sympatyczni Czesi. Jeśli ktoś chce sprawdzić, zapraszam do obejrzenia tego zapisu wykonania koncertowego.

Ostrzeżenie, które przytaczałem na początku wpisu, w języku czeskim brzmi: "Kouření může způsobit rakovinu". Czyżby zatem refren był po polsku? :)

piątek, 28 marca 2008

W ramach naszych europejskich podróży językowych zawitamy dziś do mroźnej Finlandii. Zajmiemy się zespołem o raczej nietypowej, a na pewno trudno wymawialnej dla nas nazwie Kotiteollisuus. Jest to istniejąca od 1991 roku kapela rockowo-metalowa. Podczas nagrywania ostatnich trzech płyt muzyków Kotiteollisuus wspomagał klawiszowiec formacji Nightwish Tuomas Holopainen (od czasu do czasu towarzyszy im również podczas koncertów). Pierwszy z tych krążków nazywał się Helvetistä itään, wydany został w roku 2003 i przyniósł zespołowi fińską nagrodę Emma-gaala za najlepszy album metalowy. Popatrzmy zatem na klip do tytułowego utworu z tego albumu. A o czym śpiewają? Nie mam pojęcia.

czwartek, 27 marca 2008

Hoppipolla to tytuł utworu islandzkiego zespołu Sigur Rós, pochodzący z wydanego w 2005 roku albumu Takk... Śpiewany jest on w języku islandzkim, choć zawiera fragmenty w Vonlenska - własnym języku wymyślonym przez muzyków tej grupy. Jego nazwa pochodzi od słowa Von (będącego też tytułem jednej z płyt Sigur Rós oraz zawartego na niej nagrania, w którym po raz pierwszy się on pojawił), oznaczającego nadzieję - w języku angielskim Vonlenska jest z tego powodu nazywany Hopelandic, co w przekładzie na polski możemy oddać jako "język nadziei". Nie przypomina on języka w tradycyjnym rozumieniu tego terminu ze względu na brak szkieletu gramatycznego czy znaczeń słów, są to głównie pozbawione znaczenia sylaby pasujące do muzyki.

Z kolei tytuł Hoppipolla oznacza "hopping into puddles", co możemy przełożyć na nasz język jako "wskakiwanie w kałuże". Podczas procesu powstawania piosenka ta była nazywana The Money Song, jako że muzycy byli przekonani, iż odniesie ona sukces komercyjny. I rzeczywiście, była ona wykorzystywana między innymi przez BBC w reklamach przyrodniczego serialu Planet Earth czy też podczas relacji z piłkarskich Mistrzostw Świata i rozgrywek pucharowych w Anglii w 2006 roku. W powstałym do tego utworu wideoklipie autorstwa dwójki reżyserów znanych jako Arni & Kinski obserwujemy grupkę starszych ludzi, bawiących się jak dzieci i podobnie jak one płatających psikusy innym ludziom, a także walczących z konkurencyjną "bandą".

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011