Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
środa, 09 marca 2011

Staram się zwracać waszą - czytelników - uwagę na występy gości zza wschodniej granicy, stąd też dziś słów kilka o formacji noszącej nazwę Ляпис Трубецкой. Lapis Trubecki, bo tak należałoby te dwa słowa przetłumaczyć, to wywodząca się z Białorusi grupa, która swą nazwę zapożyczyła od nazwiska jednego z komicznych bohaterów powieści Ilji Ilfa i Jewgienija Pietrowa 12 krzeseł (12 стульев) - Nikifora Trubeckiego, noszącego przezwisko Lapis. Będzie ich można usłyszeć 30 marca w Stodole. Ich utwory wykonywane są w językach: białoruskim, rosyjskim i angielskim, a czasami również po ukraińsku. Zespół funkcjonuje od 1990 roku i porusza się głównie w obrębie alternatywy, ska i punk rocka, choć rozrzut bywa całkiem spory, co możecie usłyszeć w kilku utworach, które dziś proponuję. Najpierw tytułowe nagranie z pochodzącego z 2007 roku albumu Капитал i dwa zrealizowane do niego teledyski - najpierw wersja animowana, potem zaś garażowa.

 

Inny, nieco starszy utwór oraz wideo o nazwie В платье белом związane są z krążkiem wydanym w 1998 roku i zatytułowanym Ты кинула. Moim skromnym zdaniem grupa ociera się w nim wręcz o łagodny pop.

Na koniec zaś potężne uderzenie dźwiękowe, koncertowe wykonanie swoistego manifestu (pochodzącego zresztą z albumu zatytułowanego Manifest), z tekstu którego pozwoliłem sobie zaczerpnąć tytuł notki - Трубецкой.

Na marginesie można dodać, iż w sieci krąży spis grup muzycznych (i nie tylko), które miałyby być zakazane w oficjalnych białoruskich mediach. Odnajdziecie na niej opisaną powyżej formację, a także inne zespoły, o których w swoim czasie zdarzało mi się - częściej lub incydentalnie - pisać.

Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011