Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
poniedziałek, 30 kwietnia 2007

Długi weekend w pełni. Masa ludzi gdzieś wyjeżdża, ja siedzę w domu. A wyjechać chciałoby się bardzo. Zwłaszcza do Rosji, już kilka lat nie byłem. Najchętniej do Moskwy. A skoro Rosja i Moskwa, to rzecz jasna posłuchamy grupy Rammstein :D Nie, nie pomyliłem krajów. Popularność tej formacji w Rosji to niebywałe zjawisko. Możnaby je chyba określić mianem Rammsteinmanii. Kiedy swego czasu grali w Moskwie koncert promujący płytę Mutter próbowałem dostać bilety na koncert. Poddałem się jednak szybko, gdy okazało się, że dostępne są wyłącznie u koników, zaś cena za najtańszy wynosi w przeliczeniu około 180 złotych. Zespół odwdzięcza się fanom za ich oddanie regularnie koncertując w Rosji. Na albumie Reise, Reise z 2004 roku znalazł się utwór Moskau. Początkowo miał to być duet, w którym prócz wokalisty R+ Tilla Lindemanna zaśpiewać miała Юлия Волкова (jedna z wokalistek rosyjskiej popowej grupy Тату / t.A.T.u.) jednak ostatecznie zastąpiła ją inna wokalistka o podobnym głosie - Виктория Ферш (co prowadzi czasami do pomyłek i niektórzy wciąż uważają, iż współpraca ta doszła do skutku). Posłuchamy dziś tego utworu w koncertowej wersji z wydanego w 2006 roku DVD grupy Rammstein zatytułowanego Völkerball. Tutaj znajduje się tekst wraz z tłumaczeniem (dzięki, Feuerrader!), zaś o czym piosenka opowiada poczytać dodatkowo możecie - jakżeby inaczej - w Wiki.

O tym, iż zespół docenia szacunek fanów świadczy fakt, iż grupie zdarza się wykonywać utwory śpiewane w języku rosyjskim. Piosenka Schtiel nie jest uznawana za oficjalny utwór grupy Rammstein, ponieważ została wykonana jedynie przez Tilla Lindemanna i Richarda Kruspe. Wykonali oni ten kawałek podczas imprezy Harley Party w 2003 roku, w tymże roku wydano go w niskim nakładzie jako singiel - jest to cover utworu Штиль rosyjskiej heavymetalowej formacji Ария. Nie powstał klip do tego nagrania, wobec tego musi nam wystarczyć to, co poniżej.

Podobnie nietypowym utworem jest Песня о тревожной молодости, w wersji Rammstein szerzej znana jako Lied von der unruhevollen Jugend - wykonywany w jęzku rosyjskim utwór istniejącej od 1983 roku do połowy lat 90-tych XX wieku wschodnioniemieckiej punkowej grupy Feeling B, której członkami byli Paul Landers, Christian "Flake" Lorenz oraz Christoph "Doom" Schneider - później wszyscy zostali członkami grupy Rammstein. Ta pieśń rosyjska oryginalnie pojawiła się na albumie Feeling B zatytułowanym Hea Hoa Hoa Hea Hea Hoa z 1989 roku - w nagraniu tego jednego utworu brał udział także Till Lindemann. Jak czytamy w Wiki, Rammstein raz wykonał ten utwór podczas koncertu w Sankt Petersburgu w 2001 roku. Wybaczcie to, co poniżej, ale to jedyna dostępna ilustracja tego kawałka.

Na koniec jeszcze mam dla was zapis koncertowego nagrania utworu Штиль w oryginalnym wykonaniu grupy Ария. Enjoy!

niedziela, 29 kwietnia 2007

Mamy długi weekend, masa ludzi podróżuje ciesząc się czasem wolnym. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy mają taką możliwość. W dzisiejszych czasach wyjazdy zagraniczne dla wielu osób oznaczają konieczność i związane są z poszukiwaniem pracy. O takiej sytuacji kilka lat temu opowiadała formacja El Doopa (znana także jako El Dupa) w pochodzącym z wydanej w 2000 roku płyty A pudle? utworze Natalia w Brooklynie (właściwie był to utwór dwuczęściowy, singlem była część pierwsza, druga nie była już oddzielnie promowana). Od tego czasu zmieniły się okoliczności i kraje docelowe, ale jednak faktem pozostaje, iż wciąż wyjazdy w poszukiwaniu pracy to nasza proza życia.

sobota, 28 kwietnia 2007

Wróciłem właśnie z udanej imprezy, a właściwie ciągu poszczególnych klatek - wydarzeń, łączących się w jedną pozytywną całość. Bilard, piwo, klub, impreza, ale przede wszystkim pozytywni ludzie. Jak widać wcale nie trzeba wyjeżdżać gdziekolwiek na długi weekend, żeby dobrze spędzać czas, bo w naszym najbliższym otoczeniu może być równie ciekawie. O tym samym opowiada nam historia pokazana w klipie do utworu By The Way autorstwa formacji Red Hot Chlil Peppers (album By The Way, 2002 rok). Niepotrzebne są dalekie podróże, wystarczy czasem wsiąść do taksówki, aby świat stanął na głowie.

Klip ten nie ma żadnego odniesienia do treści utworu, który sam w sobie stanowi drugą część historii pewnej dziewczyny imieniem Dani, o której mowa była już wcześniej na poprzednim albumie grupy w tytułowym utworze Californication (oglądaliśmy go tutaj), a kontynuowana była na albumie Stadium Arcadium w piosence zatytułowanej Dani California (którą widzieliśmy już tu). I jeszcze jedna niespodzianka, ci, którzy otwierają klipy w nowych okienkach Youtube już pewnie dostrzegli to, o czym mówię - otóż wszystkie klipy umieszczamy pobierając dane potrzebne do ich osadzenia prosto z profilu należącego do RHCP :) Ciekawe, prawda?

By the way I tried to say
I'd be there... waiting for...

piątek, 27 kwietnia 2007

Piątek. Kto może, już wyjeżdża, wiele osób się pakuje aby wyruszyć w podróż jutro. My cofniemy się trochę w przeszłość. Swego czasu oglądaliśmy klip do piosenki Holiday grupy Green Day. Dziś na warsztat weźmiemy klip do utworu Boulevard Of Broken Dreams. Co ma on wspólnego z Holiday? Zacznijmy od początku: Boulevard Of Broken Dreams ukazało się jako drugi singiel z płyty American Idiot. Klip do tej piosenki zaczyna się w miejscu, w którym kończy się teledysk do trzeciego singla z tego albumu, którym było Holiday właśnie - klip do tego kawałka jest prequelem do teledysku nagranego na potrzeby drugiego singla. Jak czytamy w jednym z cytatów przytaczanych przez Wiki: "Holiday is the party, and Boulevard of Broken Dreams is the hangover".

No więc obejrzyjmy te dwa klipy raz jeszcze, umieszczam je według kolejności wydarzeń.

Holiday

Boulevard Of Broken Dreams

Duże kontrowersje wzbudził fakt, iż Boulevard Of Broken Dreams podobny jest - zdaniem wielu osób - do Wonderwall grupy Oasis. Temat ten zgrabnie rozwija nam Wiki. A wszystko zaczęło się przez mash-up zatytułowany Boluevard Of Broken Songs, który pewnego pięknego dnia powstał w słonecznej Kalifornii... :D Oczywiście mamy do niego ilustrację obrazkową, również mash-up klipów do utworów wykorzystanych w tymże utworze. A posłuchać go można czasem w naszym nieocenionym Antyradiu.

Udanego długiego weekendu wszystkim życzę. Jeździe ostrożnie i uważajcie, żeby samochód nie zepsuł się wam w połowie drogi na jakimś pustkowiu, jak to miało miejsce w klipach grupy Green Day :)

czwartek, 26 kwietnia 2007

D.U.I. to skrót oznaczający Driving Under Influence, czyli ni mniej, ni więcej jak jazdę pod wpływem rozmaitych środków. Dziś mowa będzie o jeździe po alkoholu. D.U.I. to tytuł utworu grupy The Offspring, który został nagrany na potrzeby filmu I Know What You Did Last Summer. Opowiada on o euforycznym stanie, w jakim znajdujemy się pod wpływem alkoholu, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy potężni i możemy wszystko. Mowa jest również o tym, jak wygąda taka jazda samochodem pod wpływem procentów. Nie istnieje klip do tego kawałka, wobec czego posłużymy się fanvidem, w którym wykorzystano ujęcia z innego filmu, zatytułowanego Who Framed Roger Rabbit.

Pamiętajcie, nie tylko przed długim weekendem, ale zawsze - po alkoholu, to pieszo albo taksówką, nie za kółkiem :)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011