Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
niedziela, 26 kwietnia 2009

Wspominałem już kilkakrotnie o słowackiej grupie Horkýže Slíže. Muzycy ci mają dość humorystyczne podejście do muzyki, o czym - na ile można zaufać mojej szczątkowej pamięci co do języka słowackiego - świadczą teksty nagrań. Na szczęście nie tylko warstwę tekstową mogę przywołać na pomoc, jest jeszcze obraz. Pisałem w swoim czasie o tendencji do parodystycznego wykorzystywania przez Słowaków wizerunku Ozzy'ego Osbourne'a, natomiast dziś popatrzymy na teledysk, w którym na tapetę wzięta została niemiecka formacja Rammstein. Jest to motyw przewodni wideo, zrealizowanego przez Michala Kudláčka do utworu Bernardín z wydanej w 2007 roku płyty pod tytułem Ukáž tú tvoju zoo. Ja na pierwszy rzut oka widzę odniesienia do takich klipów Rammstein jak Ohne Dich, Amerika, Sonne czy też wizerunku scenicznego zespołu, widocznego na przykład w koncertowym teledysku do Feuer Frei! - wypatrzycie coś więcej? Co ciekawe, w wideo Horkýže Slíže zobaczyć możemy również wokalistę czeskiej grupy Vypsaná fiXa, podejrzewam jednak, iż jego także dotyczy humorystyczny wątek wideo - choć jak już wspomniałem, mój słowacki leży, więc jeśli ktoś rozumie o czym śpiewają, niech nas oświeci ;)

Zostawiam Was z tym zabawnym akcentem, Let's rock znika na kilka dni, a reaktywacja najprawdopodobniej w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Zatem tradycyjnie - stay tuned :)

sobota, 25 kwietnia 2009

O codziennej walce z przeciwnościami losu opowiada nam Metallica w pochodzącym z ubiegłorocznego albumu Death Magnetic utworze pod tytułem Broken, Beat & Scarred. Upadamy, podnosimy się, znów upadamy i tak dalej, ponieważ życie jest permanentnym polem walki, na którym liczy się jedynie to, że staramy się osiągnąć cel. Droga do niego może być trudna, bolesna i okupiona ranami, najważniejsze jednak, że się nie poddajemy, a wszelkie problemy, które napotykamy, wzmacniają nas wewnętrznie, kiedy już uda się z nimi uporać. Zrealizowany podczas trasy koncertowej teledysk do tego nagrania wyszedł spod ręki Wayne'a Ishama, niemalże nadwornego reżysera Metalliki, odpowiedzialnego za wiele wcześniejszych wideoklipów formacji, jak i koncertowe DVD, zatytułowane Cunning Stunts.

piątek, 24 kwietnia 2009

Od kilku dni dostępny jest singiel promujący nadchodzącą najnowszą płytę formacji Green Day, noszącą tytuł 21st Century Breakdown. Wydawnictwo to, wyprodukowane przez Butcha Viga, podobnie jak poprzedni krążek tego zespołu American Idiot to swoisty concept album, traktujący o dwojgu młodych ludzi o imionach Christian oraz Gloria, którzy ukazywani są w rozmaitych sytuacjach związanych z początkiem nowego stulecia. Sama płyta podzielona jest na trzy części, zatytułowane odpowiednio Heroes And Cons, Charlatans And Saints oraz Horseshoes And Handgrenades. Wspomniany singiel pochodzi z pierwszej części i nosi tytuł Know Your Enemy. W dniu dzisiejszym pojawił się wideoklip do tego nagrania. Jego reżyserem jest Matthew Cullen ze studia Motion Theory. Cóż można powiedzieć? Helikoptery, miejska dżungla, masa płomieni... Ale tak naprawdę teledysk jest nudnawy, paradoksalnie stając się wrogiem muzyków, bądź co bądź obserwujemy po prostu zespół wpisany w znany nam już od dawna dość nieciekawy schemat pod tytułem "stoją i grają". Mimo wszystko obejrzeć można, choćby po to, by zapoznać się z utworem. Ja osobiście jestem jednak trochę zawiedziony, udostępniane wcześniej promo video z koszykarzami ligi NCAA obiecywało coś więcej, niż w rezultacie otrzymaliśmy.

czwartek, 23 kwietnia 2009

Przy okazji przygotowywania wczorajszego wpisu poświęconego Slipknotowi przypomniałem sobie o drobnym epizodzie ich perkusisty, Joeya Jordisona. Prócz swej macierzystej formacji, współpracował on z kilkoma innymi grupami, wśród których znalazło się dowodzone przez Ala Jourgensena Ministry. Zespół ten wydał w 2006 roku płytę Rio Grande Blood (krążek był środkowym elementem trzypłytowej produkcji wymierzonej w administrację George'a W. Busha i samego prezydenta, pierwszą częścią był album Houses of the Molé, ostatnią zaś płyta The Last Sucker). Wśród utworów promujących to wydawnictwo znalazł się singiel zatytułowany Lieslieslies. W stworzonym do niego wideoklipie (reżyserem był Zach Passero) zobaczyć możemy właśnie gościnnie występującego Jordisona (który podówczas występował przez kilka miesięcy z Ministry podczas ich trasy koncertowej po USA i Kanadzie). Samo nagranie - jak tytuł wyraźnie daje do zrozumienia - opowiada o kłamstwach, jakimi, zdaniem Jourgensena, administracja rządowa karmiła Amerykanów po 9/11. W utworze tym wykorzystane zostały sample z jednego z serii filmów dokumentalnych pod zbiorczym tytułem Loose Change, poświęconych związanym z tym tematem spiskowym teoriom.

środa, 22 kwietnia 2009

Od kilku dni oglądać można teledysk do najnowszego singla grupy Slipknot. Wraz z nagraniem zatytułowanym Sulfur promuje on ubiegłoroczny album All Hope Is Gone. Współtworzyli go (podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich wideo z utworami z tejże płyty) muzyk zespołu Shawn Crahan oraz P. R. Brown. Zgodnie z tym, co pierwszy z nich opowiada na blogu Headbangers Ball (w tym emitowanym przez MTV programie miała miejsce premiera klipu), koncepcja teledysku oparta została na instalacji wideo zatytułowanej Ascension, której autorem jest Bill Viola (tak wygląda jedno z pochodzących z niej ujęć). Recenzent The New York Times nazwał tę instalację "dziesięciominutową opowieścią o śmierci, pięknie i zmartwychwstaniu". A jak ma się instalacja do produkcji Slipknot? Zobaczcie sami.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5
Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011