Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
czwartek, 29 kwietnia 2010

Kilkakrotnie już wspominałem, iż nowy Nightwish to zupełnie inny Nightwish od tego, który kojarzy się z wokalem Tarji Turunen. Niby jest to - jak mawia pewien prezes - oczywista oczywistość, ale jednak ostatnio pojawiła się całkiem adekwatna do tej tezy ilustracja muzyczna (plus wideoklip). Otóż aktualna wokalistka fińskiej formacji, Anette Olzon, pojawiła się gościnnie w utworze innej pochodzącej z Finlandii grupy. Chodzi rzecz jasna o The Rasmus oraz piosenkę zatytułowaną October & April (znalazł się on na ubiegłorocznej kompilacji zespołu Best Of 2001-2009). To jest moim zdaniem repertuar, w którym Olzon odnajduje się najlepiej: nagranie napisane pod jej zdolności głosowe, pasujące do stylistyki poprockowej, z jaką ona niezmiennie mi się kojarzy - całość wypada znacznie milej dla ucha, niż próby poradzenia sobie z odziedziczonymi po Turunen utworami. Co, moim skromnym zdaniem, niezbyt się udaje. Niektóre rzeczy czasem po prostu do siebie pasują, inne zaś niekoniecznie.

Nawiasem mówiąc nie jest to jedyny w ostatnim czasie gościnny występ Olzon - w ubiegłym roku zaśpiewała ona w utworach Follow Me oraz Feed Us na płycie Cynic Paradise grupy Pain. Pierwsze z tych nagrań zostało zilustrowane teledyskiem i wydane w formie singlowej. Tym razem nieco cięższe brzmienia.

czwartek, 22 kwietnia 2010

Dzisiejsza pogoda wydaje się mieć rozdwojenie jaźni. Ja wiem, że kwiecień, plecień, przeplata i w ogóle, ale bez przesady, rano jedna znajoma mówi, że wedle prognoz w weekend ma być 20 stopni, druga, pół godziny później, że 2... Za oknem na zmianę opady deszczu, śniegu i słoneczne chwile? Zimno już było, wystarczy. Wszystko to razem nasunęło mi jedno muzyczne skojarzenie, związane z dwoistością w jedności. W 2000 roku światło dzienne ujrzał dwupłytowy album Skull & Bones amerykańskiej formacji Cypress Hill. Na płycie znalazły się dwa utwory: krążek Skull zawierał pozycje hiphopowe, między innymi nagranie zatytułowane (Rap) Superstar, zaś na Bones znalazło się miejsce dla (Rock) Superstar i innych kawałków utrzymanych w stylistyce rap metalowej. Zarówno pierwszy, jak i drugi teledysk nie zawierają znaczących róźnic, wyszły one (czy właściwie on) spod ręki Deana Karra. Wersja Rock rozpoczyna się samplem z cytatem z filmu Wizards w reżyserii Ralpha Bakshi.

 

czwartek, 15 kwietnia 2010

Nie pisałem czas jakiś. Ostatni czas nie sprzyja radosnej zabawie z muzyką. Zeszłotygodniowa katastrofa lotnicza to tragiczne w swym ludzkim wymiarze zdarzenie, a dziś fani szeroko rozumianej muzyki rockowej ponieśli dodatkową stratę. Wczoraj, w wieku 48 lat, zmarł Peter Steele - frontman amerykańskiej formacji Type O Negative. W zasadzie od rana krążyły w sieci niezweryfikowane informacje na ten temat, po południu jednak pojawiło się oficjalne potwierdzenie ze strony muzyków grupy. Opublikował je serwis Blabbermouth, Metalinjection przytacza informację ze strony wydawnictwa zespołu, zaś na oficjalnej stronie grupy również ma się wkrótce pojawić adekwatne oświadczenie. Kilka lat temu Steele zabawił się kosztem fanów, publikując na stronie internetowej TON informację o swojej śmierci, tym razem jednak plotki nie są tylko plotkami i nie usłyszymy więcej na żywo wyjątkowego głosu Steele'a. Zamiast dalszego komentarza posłuchajmy raz jeszcze tego wokalisty - Type O Negative i teledysk do utworu Everything Dies z wydanego w 1999 roku albumu World Coming Down.


sobota, 03 kwietnia 2010

W zeszłym roku reaktywowała się formacja Alice In Chains. Na efekty nie trzeba było długo czekać, wraz z nowym wokalistą Williamem DuVallem (który zastąpił nieżyjącego Wayne'a Staleya) grupa nagrała album Black Gives Way To Blue. Trzecim singlem z tego wydawnictwa został utwór zatytułowany Your Decision. Reżyserem teledysku był Stephen Schuster. Scenariusz wideo odwołuje się do filmów Stanleya Kubricka - The Shining (co jednak jakoś niespecjalnie udaje mi się w tym klipie odnaleźć) i, przede wszystkim, Eyes Wide Shut. Jest to historia opowiadająca o tym, jak przypadkiem zgubiona (czy na pewno?) i znaleziona wizytówka może całkowicie odmienić życie młodego mężczyzny, wchodzącego bez zaproszenia w krąg tajemnego stowarzyszenia, aby ostatecznie przekształcić je w horror bez happy endu. Ale, jak mówi tytuł utworu, to nasze decyzje dokąd pójść i które drzwi otworzyć, a które pozostawić zamknięte.


Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011