Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
piątek, 30 maja 2008

Z pewnością dała się zauważyć ostatnia anomalia na Let's rocku - prawie dwa tygodnie bez wpisu. Cóż, wszystko ma swoje przyczyny... Złamałem nogę, ponad tydzień spędziłem w szpitalu. Teraz wróciłem do domu, uziemiony na minimum 4 miesiące. W związku z tym, oraz (na razie przynajmniej) ograniczoną możliwością poruszania się, zmianie ulegnie formuła tego bloga: wpisy nie będą pojawiać się z dotychczasową regularnością, przynajmniej przez jakiś czas. Poza tym jednak żyję, jak na mój obecny stan mam się nieźle, więc pozostańcie na nasłuchu. Przedstawienie musi trwać :)

The Show Must Go On - Ten utwór grupy Queen pochodzi z nagranej w 1991 roku płyty Innuendo. Teledysk do tego nagrania stanowić miał swoisty przegląd klipów zespołu, powstałych w latach 1981-1991, ponieważ ze względu na zły stan zdrowia wokalisty (zmarł miesiąc po premierze singla), niemożliwe było nakręcenie ujęć, w których pojawiałby się Freddie Mercury. Za stworzenie tej kompilacji wideo odpowiedzialna była austriacka grupa reżyserska DoRo (w jej skład wchodzą Rudi Dolezal oraz Hannes Rossacher).

poniedziałek, 19 maja 2008

Tym razem słów kilka o dwóch istotnych utworach w dorobku formacji Metallica. Oba jako single promowały wydawnictwa studyjne zespołu. Pierwszy z nich znalazł się na wydanym w 1991 roku albumie Metallica, drugi zaś pochodzi z wydanego siedem lat później krążka zatytułowanego ReLoad. Jak łatwo się domyślić, mówię o utworach The Unforgiven oraz The Unforgiven II. Pod względem wizualnym obrazy do tych nagrań utrzymane są w podobnej stylistyce, wideoklip do The Unforgiven to surowa, czarno-biała wizja, podczas gdy w mrocznym teledysku do II dominuje sepia. Oba klipy wyreżyserował Matt Mahurin.

O ile pochodzący z Czarnej Płyty kawałek jest jednym z najbardziej cenionych nagrań Metalliki, to jego sequel nie jest już tak pozytywnie oceniany. Sam zespół również ma tego świadomość - jak czytamy w Wiki, od momentu wydania ReLoad The Unforgiven II zostało zagrane na żywo tylko dwukrotnie: raz miało to miejsce podczas gali nagród Billboard w 1997 roku, zaś po raz drugi fani usłyszeli ten utwór podczas... warszawskiego koncertu w 1998 roku :) Ciekawe, prawda?

The Unforgiven z kolei doczekało się kilku interesujących coverów, z których najbardziej znanym jest wersja fińskiego zespołu Apocalyptica z ich pochodzącej z 1996 roku debiutanckiej płyty Plays Metallica By Four Cellos. Klip, reżyserem którego był Kare Hellen, był z kolei debiutanckim wideo Finów.

niedziela, 18 maja 2008

Nine Lives to wydany w 1997 roku dwunasty album studyjny z bogatej dyskografii formacji Aerosmith. Nagrywany był on w trudnym dla grupy okresie, co odzwierciedliło się po jego premierze w recenzjach, które (choć zróżnicowane) oceniały krążek dość średnio. Znalazł się jednak na tej płycie utwór, który przyniosł zespołowi czwartą - i ostatnią jak dotąd - nagrodę Grammy (w kategorii Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocal) oraz jedną z dziesięciu zdobytych dotychczas nagród MTV (MTV Video Music Award for Best Rock Video). Nagranie to zatytułowane jest Pink. Jak można się domyślać, kolor różowy jest motywem przewodnim tekstuTeledysk do niego, jak na ówczesne czasy, był nowatorskim popisem możliwości w zakresie efektów specjalnych. Nie wiem jak wam, ale mnie jego forma jednoznacznie kojarzy się z wybiegiem dla modelek. Interesujące, iż różowego koloru w klipie nie ma zbyt wiele. Znalazła się za to odrobina nagości.

sobota, 17 maja 2008

Słońce wstało, za oknem dzień, a w edytorze ciągle nic. Obowiązek obowiązkiem jest, notka musi posiadać tekst. Gdyby chociaż przyszedł sms, mógłbym posłuchać dzwonka, a później go opisać...

Teksański grupy Hey to jeden z najbardziej znanych utworów lat 90. Pochodzi z debiutanckiej płyty Fire, wydanej w 1993 roku. Teledysk do tego utworu powstał w Paryżu. Jego dość prosty tekst mówi o całkiem poważnych sprawach - czasem artyście brak weny twórczej, a jednak oczekuje się od niego, iż będzie się wypowiadał i przedstawiał własny punkt widzenia na rozmaite kwestie. Tymczasem słowa artysty nie muszą nieść w sobie konkretnego sensu czy znaczenia, to jego autorska wypowiedź, nie musi on być przewodnikiem, dostarczycielem prawd absolutnych. Stąd też propozycja, by każdy sam spróbował powiedzieć, napisać coś od siebie.

piątek, 16 maja 2008

Richard Z. Kruspe to założyciel niemieckiej formacji Rammstein. Co ciekawe, nie jest to jednak jedyny projekt, w który muzyk ten jest zaangażowany. Kiedy po wydaniu albumu Rosenrot i długiej trasie koncertowej R+ zdecydowali się na rok przerwy, Kruspe zajął się swym pobocznym projektem - powstałą wówczas własną grupą rockowo-metalową o nazwie Emigrate, w której prócz gry na gitarze odpowiedzialny jest również za wokal (śpiewa w języku angielskim). Pierwszym singlem, promującym nowy zespół niemieckiego gitarzysty, był utwór My World. Został on wybrany przez fanów Rammstein spośród udostępnionych im czterech sampli piosenek. W 2007 roku ukazał się album zatytułowany Emigrate, na którym znalazło się to nagranie. My World stanowi opowieść o świecie, do którego wchodzimy wraz z zespołem Emigrate, zaś Kruspe oprowadza nas po nim. Nie jest to piękna wizja, jednak wokalista proponuje wspólne przebycie wszelkich trudności, na które w jego świecie możemy się natknąć. My World znalazło się na ścieżce dźwiękowej do filmu Resident Evil: Extinction, dlatego też w teledysku pojawiają się fragmenty tego obrazu.

 
1 , 2 , 3 , 4
Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011