Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
poniedziałek, 30 czerwca 2008

Gdynia - taki tytuł nosił wydany w 1988 roku album, a właściwie składanka, zawierająca nagrania punkowych i nowofalowych zespołów pochodzących z Trójmiasta. Znalazły się tam między innymi dwa utwory gdyńskiej formacji Apteka. Istnieje ona od 1983 roku, jej liderem jest Jędrzej "Kodym" Kodymowski. Muzyka tej formacji od początku przesycona była psychodelią. Jedno z nagrań, które znalazły się na wymienionej wyżej składance, w mojej opinii należy do klasycznych dokonań polskiej alternatywy - utwór ten nosi tytuł Synteza, zaś my obejrzymy dziś zrealizowany do niego wideoklip.

Cudy
są tak dziwaczne
Że raz są smaczne
A raz niesmaczne
I kto je lubi, to wie
By miały skutek rzadko się je je...

niedziela, 29 czerwca 2008

Sing Loud, Sing Proud! to trzeci album formacji Dropkick Murphys. Ujrzał on światło dzienne w 2001 roku, zawartą na nim muzykę można określić jako połączenie tak różnorodnych gatunkowo brzmień jak muzyka celtycka, Oi!, punk rock, folk czy heavy metal. Jednym z promujących tę płytę utworów było nagranie zatytułowane The Spicy McHaggis Jig (mieliśmy już kiedyś okazję posłuchać go w wersji live). W wideoklipie zrealizowanym do tego numeru spędzamy wieczór w irlandzkim pubie, słuchając historii opowiadanej przez barmanów i wspólnie z nimi bawiąc się przy piwie i śpiewie. Opowieść jest podana dość dosadnie, aczkolwiek z humorem, stanowi ona zarazem przestrogę, jak nieprzyjemnie może zakończyć się wizyta w knajpie, kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli.

Co ciekawe, Spicy McHaggis to zarazem pseudonim jednego z członków zespołu, Robbiego Medeirosa. Wziął się on od nazwy jednego z dań w szkockiej sieci McDonald's - nieco prozaiczne, nieprawdaż? ;)

sobota, 28 czerwca 2008

Dziś na Blox.pl startuje drugi 24-godzinny Maraton Blogerów. Poprzedni odbywał się w Warszawie, tym razem grupowe blogowanie odbywać się będzie w nadmorskiej Juracie, choć nie tylko... Chętni mogą wziąć udział w sposób zdalny, ze swego miejsca zamieszkania, o czym pisała kilka dni temu Mery. Co prawda system nie do końca działa (moja zapka chyba gdzieś utknęła pomimo zgłoszenia, zresztą przy mojej złamanej nodze i tak mam świadomość, że nie dam rady całą dobę siedzieć przy komputerze, z tego samego powodu nie ma mnie w Juracie - zresztą tam też można się uszkodzić, co udowodnił Ols), ale jeśli ktoś chce, może wysylać zgłoszenia :) Przygotowania od pewnego czasu można było śledzić na specjalnym blogu (te bardziej nieformalne również dzięki tagowi #jurata na Blipie). Dziś od godziny 10 blogowanie startuje na Maraton.blox.pl. Dla niektórych inicjatywa może wydawać się ciekawym pomysłem, dla innych idiotyczną sprawą, jeszcze innych drażnił okazjonalny banner, który pojawił się na blogach w domenie Blox.pl, pamiętajmy jednak, że tak naprawdę chodzi o dobrą zabawę. I tego się trzymajmy :)

Dziś jest ten dzień... Today - tak właśnie brzmi tytuł utworu nagranego przez formację The Smashing Pumpkins i wydanego w 1993 roku na płycie zatytułowanej Siamese Dream (przez Allmusic stawianej na równi z takimi krążkami jak Nevermind Nirvany i Superunknown grupy Soundgarden). Choć nagranie zaczyna się dość pogodnym stwierdzeniem...

Today is the greatest
Day I've ever known
Can't live for tomorrow,
Tomorrow's much too long...

...to utwór przesycony jest ironią: Today poświęcone jest młodzieńczemu buntowi oraz samobójczym myślom, jakie nawiedzają bohatera tekstu. Nagranie to przyniosło zespołowi szersze uznanie w oczach zarówno fanów, jak i krytyki muzycznej. Mial w tym swój udział również wideoklip, którego rezyserem był Stéphane Sednaoui. Obraz ten zrealizowano przy pomocy sprzętu niskiej jakości, co było świadomą decyzją artystyczną zespołu. Klip sam w sobie jest pełen dziwnych wizji, Billy Corgan w roli obwoźnego sprzedawcy lodów, jeżdżącego samochodem w pustynnym krajobrazie wraz z innymi członkami zespołu. Jednocześnie obserwujemy wiele par (i nie tylko), które z zapamiętaniem oddają się pocałunkom i pieszczotom. Jaki jest tego cel? Po co muzycy jadą na pustynię? Dlaczego gitarzysta James Iha nosi sukienkę? w jakim celu muzycy malują samochód i czemu Corgan wysiada z niego pod koniec wideo? Może wy znajdziecie odpowiedzi na te pytania? :)

piątek, 27 czerwca 2008

Bikini Bandits to istniejąca od 1998 roku grupa znana z dość odważnych filmów opartych na dwóch głównych motywach - nagości i przestępstwie. Nie są to rzecz jasna produkcje pierwszej klasy, "Bandytki" cieszą się jednak sporą popularnością. Poza graniem w swoich filmach, Bikini Bandits udzielają się rownież w wideoklipach. Wystąpiły w dwóch teledyskach zrealizowanych dla formacji A Perfect Circle - pierwszy z nich ilustruje utwór Thinking Of You z albumu Mer De Noms, pochodząceg z 2000 roku. Akcja toczy się w więzieniu, choć nie tylko tam...

drugim klipie, reżyserowanym przez Stevena Grasse Bikini Bandits zamieniają spokojne miasteczko w obszar o szczególnie wysokim poziomie przestępczości. Są też parodie reklam oraz żarty z wytworni płytowej, rozpaczającej z powodu zrealizowania tak prowokacyjnego wideo... Obraz ten to muzyczna ilustracja do nagrania The Outsider z płyty Thirteenth Step, wydanej w 2003 roku.

Współpraca była obustronna, jako że James Maynard Keenan również wystapił w produkcji realizowanej przez Bikini Bandits. Z kolei A Perfect Circle nie było jedynym zespołem, w ktorego teledyskach dziewczyny zdecydowały się wystąpić. Drugą taką formacją była grupa Eagles Of Death Metal - rockowy projekt znanego z Queens Of The Stone Age Josha Homme'a. Bikini Bandits zagrały w wideoklipach do dwóch utworów z albumy Death By Sexy, wydanego w 2006 roku. Pierwszy utwór nosi tytuł Cherry Cola, a wideo stylizowane jest na występ w niewielkim klubie.

Drugi teledysk powstał do nagrania, zatytułowanego Don't Speak (I Came To Make A Bang!). Tym razem dziewczyny pojawiają się w klasycznych dla siebie rolach - czyli rozróba, nagość i seks.

Ten ostatni utwór możecie dobrze znać, ponieważ wykorzystany został w popularnej ostatnio reklamie dla Nike, zatytułowanej Take It To The Next Level i zrealizowanej przez Guya Ritchie (fani gier komputerowych skojarzą go również z Need For Speed: Carbon).

czwartek, 26 czerwca 2008

Did My Time to utwór pochodzący z albumu zespołu KoЯn, zatytułowanego Take A Look In The Mirror z 2003 roku. wytwórnia filmowa Paramount Pictures chciała wykorzystać to nagranie na ściezce dźwiękowej do filmu Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life. Z powodu problemów wynikających ze zobowiązań Jonathana Davisa wobec wytwórni płytowej, Did My Time nie pojawia się na soundtracku (choć w filmie można usłyszeć ten kawalek), natomiast ukazało się wydawnictwo singlowe wraz z teledyskiem autorstwa Dave'a Meyersa, w ktorym wystąpiła Angelina Jolie, wcielająca się w Larę Croft.

Animowana Lara Croft również ma za sobą udział w muzycznym wideo - pojawiła się ona w klipie do utworu pochodzącego z albumu niemieckiej grupy Die Ärzte, noszącego tytuł 13 i wydanego w 1998 roku. Znacie to nagranie doskonale w polskiej wersji językowej, ponieważ wykonywał je w naszym kraju zespół Big Cyc. Oryginał zatytułowany jest Männer sind Schweine (czyli Facet to świnia - co ciekawe, singiel z tym utworem nazywał się Ein Schwein namens Männer).

Nie wiem jak wy sądzicie, ale moim zdaniem z tych dwóch nagrań (i wideoklipów) niemiecki oryginal jest znacznie lepszy...

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011