Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
czwartek, 31 lipca 2008

Niewiele na Let's rocku jest tradycji, jednak utarło się, iż każdy kolejny rok działalności rozpoczynamy nagraniem niemieckiej formacji Rammstein - tak więc będzie i tym razem. Wydany w 2001 roku album Mutter został nazwany przez Jam Showbiz muzyką odpowiednią do inwazji na Polskę, nawet pomimo tego, iż słowo będące tytułem płyty znaczy "Matka". Takie wrażenie może z pewnością stwarzać utwór Feuer Frei! - w którym tytułowe slowa oznaczają komendę do otwarcia ognia. Nagranie to pojawiło się na ścieżce dźwiękowej filmu xXx, z którego ujęcia wykorzystane zostały także w wideoklipie, będącym połączeniem kadrów filmowych z koncertowym wykonaniem utworu - zostalo ono zrealizowane w Pradze. Wykonanie to pojawia się zresztą również w samym filmie, w jego otwierających scenach.

środa, 30 lipca 2008

Dzisiejszy wpis będzie zupelnie inny od tego, czego słuchamy tutaj na co dzień. Jednak i okazja jest wyjątkowa. Równo dwa lata temu pojawił się pierwszy wpis na tym blogu i obejrzeliśmy pierwszy teledysk, zatem jak latwo obliczyć Let's rock obchodzi dziś swoje drugie urodziny. To już dwa lata pisania... Mam nadzieję, że wciąż zaglądacie tu z przyjemnością i że słuchanie moich propozycji muzycznych sprawia wam taką przyjemność, jak mnie wybieranie wciąż nowych utworów, z którymi warto się moim zdaniem zapoznać.

Rok temu świętowaliśmy tak, zaś dziś posłuchamy czegoś, czego młodzi ludzie raczej dziś nie znają, za to starsi powinni lepiej pamiętać. W latach 60. pojawiła się w Związku Radzieckim para bohaterów: Чебурашка oraz Крокодил Гена (w Polsce znani jako Kiwaczek i Krokodyl Gienio lub Gena). Z roku 1969 pochodzi film animowany Крокодил Гена, w którym tytułowy bohater śpiewa piosenkę urodzinową - Пусть бегут неуклюже - znaną też po prostu jako Песенка Крокодила Гены. Jaka to szkoda, że urodziny bywają tylko raz do roku... ;)

Tego samego utworu posłuchamy jeszcze w wykonaniu Wielkiego Chóru Dziecięcego ZSRR.

Пусть бегут неуклюже
Пешеходы по лужам,
А вода — по асфальту рекой.
И неясно прохожим
В этот день непогожий,
Почему я веселый такой.

Я играю на гармошке
У прохожих на виду…
К сожаленью, день рожденья
Только раз в году...

wtorek, 29 lipca 2008

Friends, Romans, countrymen, lend me your ears:
I come to bury Caesar, not to praise him.
The evil that men do lives after them;
The good is oft interred with their bones...

Ten cytat z Aktu III, Sceny 2 Juliusza Cezara autorstwa Williama Shakespeare'a stał się inspiracją dla tytułu nagrania zespołu Iron Maiden, pochodzącego z wydanej w 1988 roku płyty Seventh Son Of A Seventh Son. Jest to mowa wygłaszana przez Marka Antoniusza wygłaszana po śmierci Cezara, zaś utwór brytyjskiej formacji zatytułowany jest The Evil That Men Do. Co ciekawe, tekst nagrania nie ma nic wspólnego z tematem szekspirowskiego dramatu. Przekład Macieja Słomczyńskiego brzmi:

Rodacy moi, Rzymianie, przyjaciele,
Użyczcie uszu mi: przyszedłem tutaj,
Aby Cezara pogrzebać, nie sławić.
Przeżywa ludzi zło, które czynili,
Lecz dobro zwykle grzebiemy wraz z kośćmi...

Wideoklip do The Evil That Men Do jest obrazem koncertowym, wyreżyserowali go wspólnie Toby Philips i basista zespołu Steve Harris.

Seventh Son Of A Seventh Son to concept album, przez wielu uważany za jeden z najlepszych krążkow w karierze Iron Maiden. party jest on na motywach powieści Seventh Son amerykanskiego pisarza Orsona Scotta Carda. Centralny motyw stanowi liczba siedem, zresztą jest to siódmy studyjny album grupy, utrzymany w klimacie mistycyzmu, proroctw i tajemniczości, a tytułowy Siódmy Syn ma dar jasnowidzenia i uzdrawiania. Album rozpoczyna się i kończy klamrą, ktorą stanowią slowa:

Seven deadly sins, seven ways to win, seven holy paths to hell and your trip begins. Seven downward slopes, seven bloody hopes, seven are your burning fires, seven your desires...

poniedziałek, 28 lipca 2008

Wojtek - tak brzmi tytuł utworu pochodzącego z wydanej w 1994 roku płyty Illusion 2 gdańskiej formacji Illusion. Jest to jedno z bardziej znanych nagrań zespołu, dobrze moim zdaniem charakteryzujące muzykę tej grupy - ciężkie, przerywane, "kroczące" riffy, potężne i brutalne chwilami brzmienie. Autorem wideo do Wojtka był Yach Paszkiewicz.

Wiedzieliście że Tomek "Lipa" Lipnicki grał przez krótki okres czasu wspólnie z Grzegorzem Skawińskim? Był to mały epizod na poczatku lat 90. w formacji Skawalker ;)

niedziela, 27 lipca 2008

Decydując się na dzisiejszy utwór ani przez moment nie przypuszczałem, iż po raz trzeci w ciagu czterech ostatnich dni trafimy na wideo tego samego reżysera. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, iż ponownie zobaczymy dziś teledysk autorstwa Howarda Greenhalgha. Klip ten został zrealizowany jako ilustracja do utworu Tears Of The Dragon, pochodzącego z Balls To Picasso - wydanej w 1994 roku drugiej solowej płyty Bruce'a Dickinsona, który znany jest przede wszystkim jako wokalista brytyjskiej heavy metalowej formacji Iron Maiden. Przyznam szczerze, iż nie słuchałem całej płyty i nie znam jej zawartości - jeśli jednak wierzyć allmusic, nagranie to jest wyjątkowym, a przy tym jedynym znaczącym i wartym zauważenia dokonaniem na całej płycie. W mojej ocenie Tears Of The Dragon utrzymuje stylistykę Iron Maiden i rzeczywiście może się podobać zwolennikom NWOBHM i fanom zespołu. A wy jak oceniacie tę balladę?

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011