Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
sobota, 31 lipca 2010

Tradycji musi stać się zadość. Każdy kolejny rok wpisów na Let's rock zaczynam nagraniem grupy Rammstein, tak też będzie i tym razem. Za materiał poglądowy posłuży nam wideoklip do utworu Haifisch, będącego trzecim singlem z ubiegłorocznego albumu Liebe ist für alle da. Teledysk, którego reżyserem był Jörn Heitmann, to zarazem zabawna i cyniczna opowiastka o pogrzebie wokalisty R+ Tilla Lindemanna. Podczas gdy kobiety kłócą się jeszcze przed pogrzebem, a pozostali członkowie grupy zastanawiają się nad nowym frontmanem dla formacji (rozważając kandydatury między innymi Henry'ego Rollinsa oraz Jamesa Hetfielda), obserwujemy humorystyczne retrospekcje reżysera, wracającego do innych realizowanych przez siebie (z jednym wyjątkiem) dla Rammstein klipów - krótkie scenki nawiązujące do Du Hast (to ten wyjątek, za klip odpowiedzialny był Phillip Stölzl), Ohne Dich, Sonne, Amerika oraz Keine Lust zawierają możliwe rozwiązania zagadki śmierci Lindemanna. Jednak żadna z nich nie odpowiada prawdzie, a co rzeczywiście zaszło? To już zobaczcie sami.

piątek, 30 lipca 2010

Pod koniec lipca 2006 roku zastanawiałem się nad pewnym pomysłem blogowym, który przyszedł mi do głowy i korcił, by się go podjąć. Minęło sporo czasu, odkąd po raz pierwszy narodziła się koncepcja Let's rock, znanego także jako For Those About To Rock (ach ten Blox i jego awersja do apostrofów w tytułach blogów... - choć przyczynę znam i rozumiem). W każdym razie dziś mija kolejna rocznica powstania projektu, którego kolejny wpis właśnie czytacie. Zmieniło się sporo przez tych kilka lat, począwszy od formy wpisów, aż po formułę bloga, który - po z górą trzech latach codziennych publikacji - postanowiłem jesienią ubiegłego roku zamienić w niecodziennik. Jak niemal dwa lata temu pisał Radek, slow blogging ma swoje zalety, choć czasem łapię się na tym, iż chciałbym napisać o wielu rzeczach, które na bieżąco mi umykają. Cóż, brak czasu wymusza czasem rezygnację z pewnych koncepcji, ewentualnie odsuwa je w nieokreśloną przyszłość. Nieregularnie, ale piszę jednak dalej. Co będzie teraz? Pisanie jest przyjemnością, ulubionym hobby, któremu staram się oddawać w chwilach wolnych od codziennych zajęć i obowiązków. Nie wiadomo, co stanie się w przyszłości, ale na razie Let's rock żyje i ma się dobrze. A z okazji urodzin Who Wants To Live Forever - śpiewany wspólnie przez Briana May i Freddiego Mercury utwór nagrany na potrzeby filmu Highlander, u nas znanego pod tytułem Nieśmiertelny (kompozycja ta pojawia się także w identycznie zatytułowanym serialu), a pochodzący z wydanej w 1986 roku płyty A Kind Of Magic (i mającej status nieoficjalnej ścieżki dźwiękowej do tejże produkcji kinowej - sześć z dziewięciu utworów zostało wykorzystanych w filmie). Nagranie to w teledysku, którego reżyserem był David Mallet, wykonywane jest wspólnie z National Philharmonic Orchestra i czterdziestoosobowym chórem. Istnieje także drugi klip, w którym wykorzystane zostały sceny z filmu.

czwartek, 15 lipca 2010

Gadamy za dużo. Co tu kryć, każdemu od czasu do czasu zdarza się coś palnąć. W roztargnieniu, w zamyśleniu, w chwili nieuwagi czy też na odczepnego - mówimy coś, a potem zaczynamy żałować. Niezależnie od kontekstu, okoliczności, przyczyn oraz skutków, czasem warto pomilczeć. Nie komentować, nie oceniać, nie zdradzać swojej opinii tudzież własnych zamiarów. Krótko mówiąc, czasem dobrze jest ugryźć się w język, nim otworzy się usta. Tego typu motyw wiąże się z nagraniem Shut Your Mouth formacji Garbage, pochodzącym z wydanego w 2001 roku albumu Beautiful Garbage. Powstały do niego dwa teledyski. Pierwszy, animowany klip, wyreżyserował Henry Moore Selder. Ponieważ jednak grupa nie była zadowolona z końcowego efektu, stworzono drugie wideo (uwaga na reklamę na początku, nie znalazłem chwilowo innej wersji z opcją embed), oparte na materiale koncertowym.

 

piątek, 09 lipca 2010

Pisząc o muzyce rosyjskiej, kilka razy wspominałem o grupie Наив, która w ubiegłym roku, po 20 latach funkcjonowania, ogłosiła zawieszenie działalności artystycznej. Mniej więcej rok później frontman tej kapeli, Александр "Чача" Иванов, powrócił z formacją, będącą jego pobocznym projektem muzycznym. Zespół ten nosi nazwę Radio Чача, a pierwszym efektem jego działalności jest tegoroczny album zatytułowany Live Slow. Die Old. Muzycy zaprezentowali swój materiał w jednym z rosyjskich kanałów telewizyjnych - znalazła się tam większość nagrań ze wspomnianego krążka.

Po kolei zatem... Aleksander "Czacza" Iwanow nawiązuje do swej macierzystej formacji, puszczając oko do fanów, a zarazem komentując jedno z najczęściej zadawanych mu pytań - kiedy powróci Наив? - w utworze o takim właśnie tytule: Когда вернётся НАИВ?

Kolejne nagranie to opowiastka o współczesnym Elvisie - Элвис Пресли (Наших Дней).

Następna pozycja nosi tytuł Плакаты.

2030 to wypowiedź na temat tego, co może stać się w przyszłości.

Następnym utworem z debiutanckiego krążka jest Прокурор — Медведь (Закон — Тайга).

Po kilkukrotnym przesłuchaniu nagrań moim faworytem na chwilę obecną jest nagranie zatytułowane Вон из дома.

Jeszcze jednym nawiązaniem do twórczości zespołu Наив jest utwór, będący - wedle słów samego wokalisty - sequelem nagrania zatytułowanego Вася, o którym szerzej pisałem w tej notce. Innymi słowy: Вася 2.

Jeszcze jeden utwór z albumu Live Slow. Die Old zatytułowany jest Влюблённый металлист.

Arrested Development to kompozycja, mimo anglojęzycznego tytułu, wykonywana w języku rosyjskim.

Występ telewizyjny zakończył się wykonaniem nagrania Устрой Destroy, w którym grupę Radio Чача wspomógł Noize MC - rosyjski raper, muzyk i aktor, będący (obok wokalisty zespołu) współautorem części wyżej zagranych utworów.

Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011