Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
niedziela, 31 lipca 2011

Tradycją jest, iż każdy kolejny rok funkcjonowania Let's Rock zaczynam od wpisu poświęconego formacji Rammstein. Nie był to jakiś szczególny plan, nie ma też wyraźnego powodu, by tak się właśnie działo; tak się po prostu złożyło rok po starcie bloga, a potem już poszło samo. Dziś również kilka słów na temat tej niemieckiej grupy, choć nie tylko. Mowa będzie bowiem o utworze zatytułowanym Das Modell, a singiel wydany w 1997 roku przez R+ jest coverem. Oryginalne nagranie jest starsze o niemal dwie dekady, pochodzi z albumu Die Mensch-Maschine wydanego w 1978 roku przez inną wywodzącą się z Niemiec formację - nosi ona nazwę Kraftwerk i jest jednym z istotniejszych zespołów w historii muzyki elektronicznej (i nie tylko). Od Das Modell zaczęła się moja znajomość z Rammstein, stąd też szczególny sentyment do tego nagrania. Prowadzono prace nad teledyskiem do tego coveru, jednak - o ile mi wiadomo - klip ostatecznie nie ujrzał światła dziennego, stąd też dziś proponuję fanvid (w sieci jest dostępny reportaż zrealizowany jakoby podczas realizacji tegoż wideo, nic mi jednak po nim, jako że nie znam niemieckiego). Po nim zaś wideo do oryginalnej wersji Das Modell autorstwa Kraftwerk.

 

sobota, 30 lipca 2011

"Where you gonna be in the next five years?" - takie pytanie, zaczerpnięte z tekstu utworu Spit It Out grupy Slipknot, jest dzisiejszym motywem przewodnim. W 2006 roku wystartował projekt Let's rock (znany też jako For Those About To Rock ze względu na niechęć Bloxa do apostrofów w tytułach blogów). Od pięciu lat mniej (teraz) lub bardziej (niegdyś) regularnie zaglądam tu by napisać kilka słów na temat utworów muzycznych, które w ten czy inny sposób, w pozytywnym czy negatywnym kontekście, zwróciły moją uwagę. Choć mam mniej czasu niż kiedyś, wciąż wracam do bloga, prowadzenie którego nadal pozostaje moim hobby. Dopóki będzie mi sprawiać przyjemność, nadal zamierzam pisać. Wiele się przez ten czas zmieniło, inne sprawy pozostały jak dawniej, część z nich miała swój oddźwięk na kartach bloga, inne pozostały w cieniu. Niektóre wpisy lubię bardziej, innych wolałbym z perspektywy czasu nie umieszczać. Parę razy zdarzyło mi się zdublować i opisać coś więcej niż raz (kłopoty z pamięcią vs. niechęć do sprawdzania) :D Co będzie za kolejnych pięć lat? Nie mam pojęcia, w każdym razie wiem, iż muzyka pozostanie istotną częścią mojej codzienności. Z okazji dzisiejszego święta utwór, który chciałem kiedyś zagrać na pierwsze urodziny, ale wówczas nie było odpowiedniego filmu na YT. Dziś jest, zatem mogę go załączyć. Starzy Singers - Wszystkiego najlepszego. Nie bierzcie tego wpisu, jak i tekstu nagrania, zbyt poważnie :) Zwłaszcza tekstu :)

wtorek, 26 lipca 2011

The Sickness to tytuł wydanego w 2000 roku debiutanckiego albumu amerykańskiej formacji Disturbed. Krążek otwiera utwór zatytułowany Voices, jest to zarazem trzeci singiel z tejże płyty. Twórcą teledysku do tego nagrania był Gregory Dark. W klipie poznajemy młodego człowieka, ewidentnie niedostosowanego do okoliczności, w jakich przyszło mu funkcjonować zawodowo - siedzący w swoim boksie trybik machiny korporacyjnej, traktowany przez innych w najlepszym przypadku jak powietrze. Nasz bohater tkwi w swojej "klatce" i fantazjuje na temat zemsty na współpracownikach. A odreagowuje tam, gdzie sugeruje mu słyszany w podświadomości głos wokalisty. Ciekawostka - na początku wideo słyszymy ostatnie takty utworu Stupify, który był pierwszym singlem z The Sickness.

piątek, 22 lipca 2011

Kiedy w 1973 roku ukazał się album zatytułowany Aerosmith, niewiele osób mogło podejrzewać, że zaczyna się długa historia jednego z popularniejszych zespołów rockowych. Z pewnością pomógł im fakt, iż od samego początku udało im się trafić w gusta ówczesnych słuchaczy. Pochodzący z debiutanckiej płyty singiel noszący tytuł Dream On przyniósł grupie popularność i stał się dobrym punktem wyjścia do dalszej kariery. Samo nagranie natomiast uznawana jest za pewien wzorzec twórczości Aerosmith (a przynajmniej jej spokojniejszej, balladowej części) i jedną z ważniejszych pozycji w historii muzyki rockowej. Utwór ten doczekał się koncertowego wideoklipu, zarejestrowanego w czasie występu zespołu podczas obchodów dziesięciolecia istnienia MTV w 1991 roku, kiedy to muzycy zagrali Dream On wraz z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Michaela Kamena. Reżyserem teledysku był Marty Callner. Wersja ta znalazła się też na ścieżce dźwiękowej do filmu Johna McTiernana zatytułowanego Last Action Hero.

A tak brzmi studyjna wersja Dream On.

środa, 20 lipca 2011

Pamiętacie Linkin Park? Był kiedyś taki zespół, który dekadę temu zachwycał świeżością i chwytliwymi utworami z debiutanckiego albumu Hybrid Theory. Jako się rzekło, minęło dziesięć lat, a Linkin Park stali się jeszcze jedną formacją, która wciąż idzie siłą rozpędu i ma rzesze fanów na całym świecie, ale jakoś nie widzę w ich dyskografii czegoś na miarę tego pierwszego krążka. Inna sprawa, że jakiś czas temu przestali mnie porywać na tyle, bym na bieżąco śledził ich aktywność i wyczekiwał każdego nowego jej przebłysku. Dość przypadkowo natknąłem się kilka dni temu na ich nowy singiel, a i to głównie dzięki temu, iż moja druga połówka od kilku miesięcy dość regularnie wraca do utworu Rolling In The Deep brytyjskiej wokalistki Adele, pochodzącego z jej drugiej płyty, zatytułowanej 21. Rzeczona piosenka została niedawno zarejestrowana przez Linkin Park i wypuszczona jako singiel koncertowy (inna rzecz, że Rolling In The Deep jest na tyle chwytliwym numerem, iż zdążyło się doczekać już kilku wersji i interpretacji) z ich występu podczas (trwającej jeszcze, bo występy odbywają się niemal codziennie przez cały lipiec) tegorocznej edycji londyńskiego iTunes Festival. Ballada na wokal i fortepian - tak można skrótowo określić cover Rolling In The Deep w wykonaniu Linkin Park. Nie porywa, ale słuchać się daje całkiem dobrze, zespół potrafi wpasować się w stylistykę dość odmienną od swego standardowego brzmienia. Nadal jednak nie jest to zespół, który kiedyś darzyłem szczególnym zainteresowaniem.

I jeszcze teledysk do Rolling In The Deep w wykonaniu Adele. Reżyseria Sam Brown.

 
1 , 2
Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011