Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
czwartek, 31 sierpnia 2006

Nie jestem wielkim zwolennikiem wulgaryzmów w tekstach. Nie, żebym był przeciwnikiem, moja opinia jest raczej neutralna, może nieco skierowana w stronę delikatnej przychylności. Czasem właściwie umieszczone "mofo" albo "fuck" podkreśla wypowiedź i dodaje jej ekspresji. Niestety, obecność wulgaryzmów w tekstach sprawia, iż stacje radiowe czy telewizyjne wprowadzają ograniczenia w nadawaniu utworów. Wykonawcy radzą sobie z tym na różne sposoby - jedni kategorycznie odmawiają cenzurowania tekstów, godząc się z faktem, iż piosenki będą emitowane po 23 albo wcale. Inni zastępują krytyczne słowa dźwiękami lub pingami. Jeszcze inni idąc na kompromis przerabiają tekst zgodnie z oczekiwaniami. Dziś przykład ostatniego z wyżej wymienionych zabiegów. W 1993 roku grupa Radiohead wydała pierwszą swoją płytę, zatytułowaną Pablo Honey. Można na niej odnaleźć utwór Creep, który już wcześniej, jako singiel, ukazał się w 1992 roku i stał się pierwszym wielkim hitem formacji. Rozumiem decyzję zespołu aby poddać tekst modyfikacjom, jednak jak widać wystarczyło zamienić jedno niewinne "so fucking special" na "so very special", aby tekst stracił swoją wyrazistość i zaburzona została ekspresja przekazu. No ale to moje zdanie, wy możecie oceniać sami.

środa, 30 sierpnia 2006

W 1998 roku grupa Nightwish wydała płytę Oceanborn, na której znalazł się utwór zatytułowany Sleeping Sun. Rok później został on wydany na singlu / promo CD pod nazwą Sleeping Sun (Four Ballads Of The Eclipse). Został wtedy do tej piosenki zrealizowany klip. Trzeba przyznać, iż chyba brakło pomysłu na ciekawy obraz, który mógłby zilustrować ten utwór. Jednak ze względu na samą piosenkę i pojawiające się od czasu do czasu w tle piękne fińskie krajobrazy można chyba wybaczyć te niedociągnięcia.

Jednak jak się okazuje, lepsze jest wrogiem dobrego. Otóż w 2005 roku wydany został album Highest Hopes - The Best Of Nightwish. Z tej okazji ukazał się singiel Sleeping Sun (Version 2005), nakręcono również nowy teledysk. Niestety, o ile sam obraz jest o wiele lepszy i może się podobać, o tyle sposób, w jaki piosenka została w nowej wersji zaśpiewana sprawia (moim skromnym zdaniem), że utwór stracił wiele ze swego uroku.

wtorek, 29 sierpnia 2006

Nine Inch Nails to dość oryginalny zespół grający rocka industrialnego. Istnieje od 1988 roku. Jedynym stałym członkiem grupy jest Trent Reznor, wokalista i instrumentalista. To on pisze wszystkie teksty oraz komponuje i nagrywa muzykę do utworów, inni muzycy zazwyczaj pojawiają się jedynie podczas tras koncertowych, choć czasem bywają także zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych. Dziś utwór pochodzący z wydanej w 1999 roku płyty NIИ zatytułowanej The Fragile - We're In This Together.

poniedziałek, 28 sierpnia 2006

Tymi słowami zwraca się Morpheus do Neo podczas oprowadzania go po Matrixie. Trzeba przyznać, iż stwierdzenie to jest nieco przewrotne. Ale jak widać w teledysku do utworu Twisted (Everyday Hurts) grupy Skunk Anansie, jest w tym jednak ziarenko prawdy :D

niedziela, 27 sierpnia 2006

Da Hui. Ale o co chodzi? Żadnych brzydkich skojarzeń proszę :) Otóż Da Hui (a.k.a. The Black Shorts) to pewna nieformalna grupa Hawajczyków, dbająca o zachowanie lokalnych zwyczajów i kultury. Więcej informacji tutaj. Ale dlaczego w ogóle mowa jest o Da Hui? Otóz jest to także tytuł piosenki grupy The Offspring, do którego powstał dość interesujący klip, który to dziś obejrzymy. Co ciekawe utwór ten (nawiasem mówiąc pochodzący z wydanej w 2003 roku płyty Splinter) nigdy nie był oficjalnym singlem, teledysk zaś najczęściej określany jest jako promo video. Występują w nim wokalista Bryan "Dexter" Holland, gitarzysta Kevin "Noodles" Wasserman (zbieżność nazwisk przypadkowa, poza tym pisownia inna :D) oraz kilku członków Da Hui. Tak więc na miły początek niedzieli popatrzmy jak uroczo może wyglądać życie na Hawajach. Oczywiście, jeśli nie zadziera się z miejscowymi.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011