Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
poniedziałek, 31 sierpnia 2009

Podobnie jak rok temu będziemy dziś na Let's rock celebrować kolejną edycję Blog Day, czyli święta blogerów na całym świecie. Zaglądając na tag znajdziecie na Technorati polecane pozycje z całego świata. Jeśli chodzi o mój wybór, tym razem lista blogów, którą chciałbym polecić Waszej uwadze wygląda następująco:

Hobby dla każdego - ponieważ mieć hobby to dobra rzecz, a dzielić się nim z innymi - jeszcze bardziej interesująca. Zwłaszcza jeśli chcielibyście, aby Marcin Maj i Irena Maj nauczyli was języka esperanto.

Łap ten rap - ponieważ warto mieć oczy i uszy otwarte na rozmaite gatunki muzyczne, a co słychać ciekawego w świecie rapu i hiphopu interesująco potrafi opowiedzieć mój przyjaciel Paweł (tak, to odrobina prywaty, do której wszakże mam prawo, c'nie? :D).

Podróż na Południe - ponieważ ilekroć zajrzę na ten blog - bądź też na Tierra Incognita - których autorem jest Tierralatina, zawsze dowiaduję się czegoś interesującego na temat państw leżących po drugiej stronie Atlantyku.

Szafa grająca - ponieważ rok temu polecałem tu inny blog tejże autorki. Zmienił się adres i nick, ale zawartość pozostała na równie wysokim poziomie. Albo jeszcze wyższym. Byłbym więc niekonsekwentny, gdybym nie odesłał Was do tego miejsca.

Żomiks - ponieważ nie wysadza mostów. Za to mnie Smashingpatryk regularnie wysadza z fotela swymi ciętymi, pełnymi sarkazmu komentarzami na temat rzeczywistości wokół nas.

Blog Day 2009

Z blogami, jak i ze wszystkim w życiu, jest podobnie - każdy ma swe indywidualne upodobania. Istotne jest przede wszystkim to, iż dzielimy się ze sobą tymi upodobaniami, mówiąc sobie o nowych czy intereresujących rzeczach, wydarzeniach, obserwacjach, które zwróciły naszą uwagę i o których myśłilmy, iż mogą zaciekawić kogoś w naszym otoczeniu. Identycznie jest ze szkołą - jedni ją lubią, inni nie. Część z nas ma to już za sobą, część wróci tam już jutro. W podróż do szkolnych czasów zabiera nas zespół The Sunshine Underground w teledysku do utworu What You Like, który po raz pierwszy wydany został jako B-side do singla Commercial Breakdown.

niedziela, 30 sierpnia 2009

Nieżyt nosa to termin związany z zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Kichasz, masz zatkany nos, z którego wycieka wydzielina, czujesz swoiste drapanie w nosie i gardle, masz stan podgorączkowy i czujesz się osłabiony? Przyczyn może być wiele, zarówno infekcyjne, jak i alergiczne (plus cała masa innych, pomniejszych), tak czy inaczej masz spore szanse, iż dopadł Cię katar. Tak jak bohaterkę pochodzącego z wydanej przez Pidżamę Porno w 1989 roku płyty Ulice jak stygmaty utworu Katarzyna ma katar. Nagranie to promowało w formie singlowej (wraz z teledyskiem) reedycję albumu, która ukazała się dziesięć lat później. Zawierała ona nowe wersje nagrań ze wspomnianego wydawnictwa i nosiła tytuł Ulice jak stygmaty - absolutne rarytasy.

sobota, 29 sierpnia 2009

Licensed To Ill - tak brzmi tytuł debiutanckiego albumu formacji Beastie Boys, pochodzącego z 1986 roku. Wśród promujących to wydawnictwo nagrań znalazł się utwór zatytułowany No Sleep 'Till Brooklyn. Jego tytuł to parodia nazwy koncertowego krążka zespołu Motörhead, zatytułowanego No Sleep 'Til Hammersmith. W nagraniu wykorzystano sample pochodzące z utworu T.N.T. grupy AC/DC, zaś gitarowy riff i solo zostały zagrane przez Kerry'ego Kinga z formacji Slayer. Muzyk ten pojawia się także w teledysku do No Sleep 'Till Brooklyn - wideo autorstwa Rica Menello to swoista parodia heavy metalu, zwłaszcza w kontekście stylistyki glam. Od siebie powiem tylko, że jako hiphopowcy członkowie Beastie Boys nie wyglądają dużo lepiej - ówczesna moda i styl dziś wywołują stan gdzieś pomiędzy rozbawieniem, a uczuciem zażenowania. Przynajmniej u mnie.


Skoro już mowa o T.N.T. i grupie AC/DC, to posłuchajmy również i tego nagrania, które po raz pierwszy wydane zostało w roku 1975 na płycie noszącej identyczny tytuł jak poniższy utwór.


piątek, 28 sierpnia 2009

Spośród trzech singli, promujących wydany przez formację Fun Lovin' Criminals w 1998 roku album 100% Colombian, najmniejszy sukces odniósł chyba drugi z nich. O pierwszym i trzecim już pisałem, możecie więc dokonać na własny użytek małego porównania, które z tych nagrań trafia do was najbardziej - w mojej ocenie to właśnie singiel z utworem Big Night Out, o którym dziś właśnie mówię, ma w sobie najmniejszy potencjał. Choć dodam od razu, iż mimo wszystko jest to całkiem przyjemny dla ucha utwór, do którego lubię od czasu do czasu sięgnąć. Tyle że nieco rzadziej niż do innych singli z tej płyty. Wideo do Big Night Out zabiera nas w przeszłość - akcja stylizowanego na film teledysku toczy się w 1944 roku w nowojorskim Brooklynie, gdzie poznajemy rodzinę "O". Mnie osobiście klip kojarzy się z takimi produkcjami kinowymi jak The Godfather czy Reservoir Dogs.

czwartek, 27 sierpnia 2009

Rise Against to punkrockowa formacja, którą charakteryzuje głębokie zaangażowanie w ochronę praw ludzi i zwierząt. Ponadto muzycy są wegetarianami, większość z nich związana jest także z ruchem straight edge. Wykorzystywaniu zagranicznych robotników do wytwarzania produktów na rynek amerykański poświęcony jest utwór zatytułowany Prayer Of The Refugee, pochodzący z wydanej w 2006 roku płyty The Sufferer & The Witness. Zrealizowany przez Tony'ego Petrossiana teledysk do tego nagrania powstał w ogromnej hali handlowej - na regałach oglądamy różne produkty (między innymi buty, telewizory, banany) i dowiadujemy w jakich warunkach i gdzie powstały lub jak dotarły na półki sklepowe. Łączy je jedno - choć pochodzą z rozmaitych miejsc na całym świecie, noszą na sobie naklejkę z dumnym, choć przekłamanym napisem "Made In The USA". O pewnych rzeczach nie wspomina się dla spokoju sumienia konsumenta.


Na marginesie można wspomnieć, iż zespół sam musiał tłumaczyć się ze współpracy z jedną z firm produkujących buty po wypuszczeniu przez nią linii obuwia sygnowanej nazwą formacji. Ciekawe, prawda?

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011