Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
czwartek, 18 sierpnia 2011

Bardzo miłym zaskoczeniem jest dla mnie debiutancki album naszego rodzimego zespołu Luxtorpeda. Jest to poniekąd solowy projekt Litzy, czyli Roberta Friedricha, znanego między innymi z takich formacji jak Acid Drinkers, 2Tm2,3 czy Kazik Na Żywo. Z tego, co daje się zauważyć w rozmaitych materiałach prasowych, jest to tak naprawdę dobrze zgrany kolektyw przyjaciół, zaś efektem ich współpracy jest debiutancki krążek zatytułowany również Luxtorpeda. Ciężkie, ale i energetyczne brzmienia niosą w sobie potężny ładunek energii. Dla mnie osobiście dużym plusem dla grupy jest udział Hansa - współtwórcy hiphopowego składu Pięć Dwa Dębiec. Wydawać by się mogło, iż pochodzi on z zupełnie innej bajki, tymczasem doskonale odnajduje się on jako wokalista rockowej grupy - na przykład gdy jego melorecytacja i delikatny śpiew stanowi przeciwwagę dla drapieżnego głosu Litzy, jak w utworze Autystyczny, do którego teledysk dziś proponuję. Od dłuższego czasu słucham go z przyjemnością i mogę z przekonaniem powiedzieć o Luxtorpedzie, że coś między nami jest.

czwartek, 11 sierpnia 2011

Zamieszki w Londynie i innych angielskich miastach nie schodzą z czołówek serwisów informacyjnych od kilku dni. Właściwie od początku jednym ze skojarzeń, które przyszły mi na myśl był utwór London's Burning formacji The Clash, pochodzący z wydanego w 1977 roku albumu, również noszącego nazwę The Clash. Co prawda nagranie odwołuje się do problemów komunikacyjnych panujących już wówczas w brytyjskiej stolicy, sam tytuł jednak od razu narzuca się na myśl w świetle ostatnich wydarzeń. A płomienie rzeczywiście mogą mieć wpływ na brytyjską scenę muzyczną - spłonęły magazyny jednego z wielkich koncernów płytowych, a także wielu mniejszych wytwórni działających na tamtejszym rynku. Z pewnością odbije się to nie tylko na wydawcach, ale i na samych artystach, zresztą są już pierwsi poszkodowani - zniszczeniu uległ niemal cały nakład najnowszego singla formacji Arctic Monkeys z tegorocznej płyty Suck It And See, stąd obecnie The Hellcat Spangled Shalalala dostępne jest głównie jako wideoklip (jego reżyserem byli Aaron Brown i Ben Chappell, znani jako Focus Creeps). Ocalałe płyty z tym singlem trafią wkrótce do dystrybucji na stronie zespołu.

 

czwartek, 04 sierpnia 2011

Można by pokusić się o stwierdzenie, iż Anton Corbijn jest nadwornym fotografem i reżyserem Depeche Mode. Muzycy współpracują rzecz jasna nie tylko z nim, faktem jednak pozostaje iż Holender odpowiedzialny jest w dużej mierze za wizerunek zespołu, o którego kreację dbał przez wiele lat. O Corbijnie pisałem niejednokrotnie, dziś zatrzymamy się przy dwóch klipach jego autorstwa, oba powstały na potrzeby właśnie Depeche Mode. Chronologicznie idąc, pierwszym z nich będzie wideo do utworu Never Let Me Down Again. Nagranie to pochodzi z płyty Music For The Masses, wydanej w 1987 roku. Tak naprawdę istnieją dwa obrazki do rzeczonego singla - tyle że de facto jeden jest skróconą opcją drugiego, zatem poprzestaniemy na pełnej wersji. Różnica polega na tym, iż aby otrzymać klip w wersji TV-friendly (całość trwa ponad 8 minut), wideo zostało pozbawione (trwającej przez właściwie połowę teledysku) sekwencji, w której główną rolę odgrywają buty frontmana Depeche Mode, przemieszczające się samodzielnie po pozostawieniu ich przez właściciela (muzycznie ten fragment odróżnia się brzmieniem nawiązującym do szeroko rozumianego gatunku electro dance).

Drugi teledysk, o którym dziś mowa, to ilustracja do singla Walking In My Shoes, oparta luźno (jak można przeczytać tu i ówdzie) na nawiązaniach do Boskiej komedii Dantego. Nagranie to promowało album Songs Of Faith And Devotion z 1993 roku. Tu też nie obyło się bez dwóch wersji klipu, choć tym razem chodziło jedynie o cenzorską interwencję stacji telewizyjnych, dla których nagie kobiety siedzące na kolanach muzyków Depeche Mode to było zbyt wiele. Poniżej oczywiście wersja nieocenzurowana, którą skomentować można krótko: nie ma tu nic szokującego. Co nie zmienia faktu, że ogląda się i słucha z przyjemnością.

Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011