Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
środa, 30 września 2009

Probot to jeden z projektów Dave'a Grohla, skoncentrowany na muzyce metalowej (w odróżnieniu od jego działalności w Nirvanie czy Foo Fighters). W 2004 roku ukazał się album, stworzony przez tego muzyka wraz z udziałem zaproszonych gości - członków rozmaitych formacji, preferujących raczej ciężkie odmiany gitarowych brzmień. Grohl zajął się w tym przypadku grą na instrumentach, oddając pole do popisu przed mikrofonem swoim towarzyszom. Jednym z nich był Lemmy z Motörhead, który zaśpiewał w utworze Shake Your Blood. Nagranie to zostało wybrane na singiel, promujący płytę, również zatytułowaną Probot. W wideoklipie, zrealizowanym na potrzeby Shake Your Blood przez Billa Yukicha, oprócz muzyków występuje 66 modelek związanych z oferującym treści o charakterze 18+ portalem internetowym Suicide Girls.

wtorek, 29 września 2009

Nie, nie o karnawał chodzi. Choć w pewnym sensie tak - o karnawał muzyczny. 2011, 2013 i 2015 - według doniesień z ostatnich dni, w tych latach Poznań będzie gospodarzem koncertów odbywających się w ramach festiwalu Rock In Rio. Choć z brazylijskim miastem w nazwie, impreza ta organizowana jest w różnych miejscach na świecie. Funkcjonuje ona z przerwami od 1985 roku i jest uważana za jeden z większych i ważniejszych festiwali muzycznych. Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze podpisanej ostatecznej umowy, jednak cała sprawa jest już mocno zaawansowana i wkrótce rozmowy mają zostać sfinalizowane.

Rock In Rio to również tytuł koncertowego albumu formacji Iron Maiden, zarejestrowanego w 2001 roku właśnie podczas występu w ramach wspomnianego festiwalu w Rio de Janeiro (samo wydawnictwo ukazało się rok później). Muzycy zagrali tam między innymi pochodzący z wydanego w roku 2000 albumu Brave New World utwór zatytułowany Blood Brothers.

Przy okazji nie odmówię sobie przypomnienia koncertowej wersji nagrania, które chyba najbardziej lubię z całego dorobku Iron Maiden - poniżej Fear Of The Dark, również zarejestrowane podczas występu w ramach Rock In Rio.

poniedziałek, 28 września 2009

Przy okazji pisania sobotniej notki o Soundgarden sięgnąłem też do dyskografii grupy, w skład której Chris Cornell wszedł po rozpadzie wspomnianej wyżej formacji. Mowa rzecz jasna o Audioslave - konkretnie zaś trafiłem na utwór pochodzący z drugiego albumu zespołu, noszącego tytuł Out Of Exile i wydanego w 2005 roku. Doesn't Remind Me, bo taki tytuł nosi to nagranie, nominowane było rok później do nagrody Grammy w kategorii Best Hard Rock Performance - i moim zdaniem całkiem słusznie. Zrealizowany w dokumentalnym stylu wideoklip autorstwa Chrisa Milka opowiada historię małego chłopca, poświęcającego czas głównie na treningi bokserskie i zafascynowanego samolotami. Zarazem jest to też obraz o wymowie antywojennej, jako że ojciec głównego bohatera to pilot wojskowy, który zginął w Iraku. Doesn't Remind Me w warstwie tekstowej mówi o tym, jak ludzie radzą sobie ze złymi czy przykrymi wspomnieniami, aby zapomnieć i żyć dalej swoim życiem - w przypadku małego bohatera taką drogą po porzuceniu zainteresowań lotniczych jest właśnie boks, który pozwala mu zapomnieć o śmierci ojca. Choć można się tu też dopatrywać wskazywania na bezsensowną promocję przemocy - bądź co bądź na ringu walczą jeszcze dzieci, a obserwują to dorośli.

niedziela, 27 września 2009

W dniu dzisiejszym w warszawskiej Stodole zagra formacja Papa Roach. Do szerszego grona odbiorców grupa ta trafiła w 2000 roku, kiedy to ukazał się krążek zatytułowany Infest. Dzisiejszy występ jest częścią trasy koncertowej, promującej kolejny w ich dorobku album, wydany w bieżącym roku i noszący tytuł Metamorphosis. Przyznam, iż do Papa Roach sięgam rzadko i raczej dość wybiórczo, jednak słuchając utworu Hollywood Whore, pierwszego singla pochodzącego z tegoż wydawnictwa, dochodzę do wniosku, iż nie mamy tu do czynienia z żadną metamorfozą, przynajmniej jeśli chodzi o styl muzyczny. To wciąż rockowe gitarowe granie, ciążące czasem delikatnie w kierunku pop-punku - brzmienie, którego od czasu do czasu można posłuchać, ale raczej nie wciąga na dłużej. Autorem wideoklipu do tego nagrania był Jesse Davey.

Jako support przed Papa Roach zagra polska formacja UnSun. Muszę przyznać, że lekko zdziwił mnie dobór tego wykonawcy, jako że mamy w tym przypadku do czynienia z zespołem grającym melodyjny, ale jednak metal - ciekaw jestem jak wypadnie takie połączenie gatunków w tym przypadku. My posłuchamy dziś UnSun w utworze Whispers, który wraz z teledyskiem autorstwa Dariusza Szermanowicza promuje debiutancką płytę grupy, zatytułowaną The End Of Life, która ukazała się niemal dokładnie rok temu.

sobota, 26 września 2009

Od arktycznej tematyki zrobimy dziś przeskok na drugi kraniec skali termometru - wybierzemy się na pustynię. Za dnia gorąco, nocą chłodno, ale nie o to właściwie chodzi. Na pustynię zabiera nas bohater utworu Burden In My Hand, który prowadzi nas tam, aby opowiedzieć, iż zabił właśnie swą ukochaną i porzucił ją w pustynnych piaskach. Ciężar w dłoniach, kotwica w sercu, rak mózgu, którego postanowił się pozbyć i przez który stracił głowę. Problem w tym, iż nie radzi on sobie z tym wszystkim i odczuwa winę po wszystkim. Urocze, nieprawdaż? Na pustynię zabiera nas także Jake Scott, reżyser wideoklipu do tego utworu, pochodzącego z ostatniej studyjnej płyty Soundgarden, wydanej w 1996 roku i zatytułowanej Down On The Upside.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5
Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011