Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
wtorek, 07 stycznia 2014

Sięgniemy dziś pamięcią wstecz, cofając się do roku 1996. Wtedy właśnie ukazał się album Play Games formacji Dog Eat Dog. Jednym z promujących go nagrań był utwór zatytułowany Rocky. Niezbyt wyróżniająca się w warstwie tekstowej piosenka ma coś w rytmie, brzmieniu, co sprawia że nadal chętnie do niej wracam od czasu do czasu. Teledysk, podobnie jak i sam tekst, niczym szczególnym nie zachwyca - ot, opowiastka o tym jak jeden z muzyków spóźnia się na nagranie występu na żywo w japońskiej telewizji (trochę podobnie jak w tekście, którego bohaterem jest osoba niechciana w towarzystwie i wprawiająca innych w zakłopotanie). Mimo wszystko jednak polecam. Nóżka chodzi.

piątek, 03 stycznia 2014

Choć brytyjski zespół Bastille istnieje od 2010 roku, dopiero minione dwanaście miesięcy stało się dla nich właściwym początkiem - ukazała się wówczas pierwsza płyta grupy, zatytułowana Bad Blood. Nazwa formacji nie wiąże się z żadnym głębszym podtekstem - po prostu francuskie święto narodowe, upamiętniające początek Wielkiej Rewolucji Francuskiej i zburzenie Bastylii obchodzone jest w dniu urodzin frontmana grupy Dana Smitha. Nie znam ich debiutanckiego krążka w całości, dotychczas poprzestałem na singlach, spośród których najbardziej rzecz jasna wyróżnia się ten, który w pewnym momencie słychać było wszędzie - czwarty promujący płytę utwór, zatytułowany Pompeii. Jak na początek znajomości to całkiem trafny wybór, jeśli ktoś lubi łagodne i harmonijne brzmienia. Sformatowane pod radio i inne media nagranie, gładkie i kołyszące, łapie na haczyk swoich odbiorców. Oprócz nawiązań do zagłady tytułowego włoskiego miasta i Wezuwiusza, można tekst tego utworu potraktować jako szersze rozważania na temat przemijania. Teledysk nie został zrealizowany w Pompejach, ale w USA, konkretniej w Los Angeles i Palm Springs. Jego reżyserem był Jesse John Jenkins.

środa, 01 stycznia 2014

Mam nadzieję, że rok zaczęliście dobrze. Aby się rozkręcić noworocznie, proponuję coś z przytupem. Teledysk do utworu Going Out In Style bostońskiej formacji Dropkick Murphys to nic innego jak kombinacja imprezy ze stypą - w sam raz na połączenie żalu za 2013 i świętowania 2014. W klipie zobaczyć można całą plejadę znanych postaci, jak choćby boksera Micky'ego Warda (to na podstawie jego życiorysu nakręcono w 2010 roku film The Fighter), hokeistę lokalnych Bruins Milana Lucica oraz legendę tego klubu Bobby'ego Orra, czy też występującego wówczas w bostońskich Red Sox Kevina Youkilisa. Do nich dodać należy wykonujących ten utwór wraz z zespołem Fat Mike'a z NOFX, Chrisa Cheneya z The Living End oraz aktora Lenny'ego Clarke'a. Going Out In Style to również tytuł całego krążka wydanego w 2011 roku - album ten ma charakter koncepcyjny, skupia się na historii fikcyjnego weterana wojny koreańskiej Corneliusa Larkina.

wtorek, 31 grudnia 2013

Nowy rok, nowe możliwości, okazja do zmian, ale i kontynuacji. Na pewno krok w dobrym kierunku, szansa aby zostawić za sobą niedociągnięcia czy porażki. Podobnie jak w tekście utworu Move In The Right Direction zespołu Gossip. Nagranie to pochodzi z wydanego w 2012 roku albumu A Joyful Noise, a autorem wideoklipu jest Price James. Bawcie się więc dziś dobrze, a rano dziarskim krokiem ruszajcie w stronę 2014.

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Arlandria to dzielnica miasta Alexandria w amerykańskim stanie Virginia. Jest to miejsce, w którym wychowywał się Dave Grohl. Do tej dzielnicy odwołuje się utwór zatytułowany właśnie Arlandria - był to trzeci singiel z wydanej w 2011 roku płyty Wasting Light formacji Foo Fighters. Prócz skojarzeń wspomnieniowych, w tekście znalazło się także odwołanie do jednej z dziecięcych rymowanek - frontman zespołu wyjaśniał, że jest coś pociągającego w rytmie, w tempie takich rymów, co posiada wspólny mianownik z muzyką rockową. I rzeczywiście, jest w tym nagraniu coś, co przyciąga uwagę w połączeniu melodii i słów - pewna prostota, niesamowicie wpadająca w ucho. Przynajmniej moje. Nie powstał do Arlandrii żaden oficjalny teledysk - w celach promocyjnych wykorzystywany był zapis wykonania koncertowego z londyńskiego festiwalu iTunes z 2011 roku.

Warto jednak zauważyć, iż przy okazji promocji albumu Wasting Light zespół zorganizował konkurs związany ze stworzeniem klipów do każdego ze znajdujących się na krązku nagrań. W konkursie wybrano reżyserów, którzy następnie zajęli się zilustrowaniem poszczególnych utworów. W przypadku Arlandrii efektem jest poniższe wideo Nicholasa Spaventy.

Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011