Subiektywny przegląd muzyczny
RSS
piątek, 08 lutego 2013

Od tygodnia dostępny jest wideoklip do utworu Heaven grupy Depeche Mode. Jest to pierwszy singiel z nadchodzącego trzynastego albumu zespołu, noszącego tytuł Delta Machine. Dość prosta w swej kompozycji ballada, która ma coś w sobie, co po kilkukrotnym przesłuchaniu wciąga i prosi by choć raz jeszcze posłuchać - takie wrażenie odniosłem po pierwszym zapoznaniu się z utworem i po tygodniu swą opinię podtrzymuję. Ten utwór hipnotyzuje, zwłaszcza jeśli wsłuchać się w niego w ciszy, w ciemności, gdy nic nam nie przeszkadza skoncentrować się na dźwiękach i barwie głosu wokalisty. Podobną prostotę odnajdujemy również w teledysku, zrealizowanym w dawnym kościele w Nowym Orleanie przez Timothy'ego Saccenti. Choć przez większą część klipu obserwujemy zespół wykonujących Heaven, to ma on jednak podwójne dno - można odnaleźć w nim nawiązania do nagrodzonego Złotą Palmą oraz nominowanego do zeszłorocznych Oskarów filmu The Tree Of Life (u nas pokazywanego jako Drzewo życia) wyreżyserowanego przez Terrence'a Malicka. 25 lipca bieżącego roku Depeche Mode zagrają na warszawskim Stadionie Narodowym. Jak sądzę, nie zabraknie tego wieczoru również Heaven. Mareksego, jako największego znanego mi fana DM, pewnie także nie.

sobota, 19 stycznia 2013

Hasłem piątkowego wieczoru został krokiet. Krokiet. Teoria Krokieta zyskała dość szybko grono wyznawców. A mnie dała rzecz jasna skojarzenie serialowo-muzyczne. James "Sonny" Crockett i Ricardo "Rico" Tubbs byli bohaterami popularnego w swym czasie serialu Miami Vice. Obaj panowie pojawiają się również w tytule piosenki zespołu The Rosenbergs - mowa o Crockett & Tubbs. Utwór ten pochodzi z albumu Department Store Girl, wydanego w 2004 roku. Zespół nie jest szczególnie popularny, stąd jako ciekawostkę potraktować można fakt, że kawałek, o którym mowa, podobnie jak tytułowe nagranie ze wspomnianej płyty oraz trzeci utwór (który doczekał się nawet prostego wideoklipu) o nazwie Nighttime Lover, wykorzystane zostały w grze komputerowej Playboy: The Mansion. Żaden nie znalazł się jednak na oficjalnym soundtracku do gry. Poniżej cała trójka.

piątek, 18 stycznia 2013

Nadeszła pora na kolejny Maraton Bloxa. Biorę w nim udział nieregularnie, czasem osobiście, czasem zdalnie, czasem na Czerskiej, czasem poza Warszawą, raz na jakiś czas miło jest zarwać nockę w towarzystwie znajomych... I komputerów. Jest w tym coś frapującego, kiedy siedząc obok siebie prowadzimy równolegle rozmowy IRL i online. Wszystko sprawnie i pod kontrolą, połączenie dwóch światów, realnego i cyfrowego. W tym roku także wybieram się na nocne spotkanie. Motywem przewodnim ma być historia kryminalna, w zaproszeniu zarysowana wokół morderstwa. Zastanawiałem się co mogłoby pasować muzycznie do takiego konceptu. Ponieważ zabawie po raz pierwszy przewodził będzie bagienny, specjalnie dla niego, trochę dzięki jego niedawnemu wpisowi, KoЯn i koncertowe wykonanie utworu Dead Bodies Everywhere z wydanego w 1998 roku albumu Follow The Leader. W drogę zatem, do wyjaśnienia zagadki :)

wtorek, 01 stycznia 2013

Właściwie to powinny być dwa wpisy - idealnie pasowałyby na końcówkę jednego i początek drugiego roku. Ale ponieważ wczoraj nie miałem czasu, to dziś będzie pakiet. Beastie Boys wydali w 1986 roku debiutancki album Licensed To Ill. Z niego pochodzi jeden z bardziej znanych utworów formacji, regularnie pojawiający się w najrozmaitszych zestawieniach najważniejszych kompozycji muzycznych ubiegłego (i nie tylko) stulecia. Był to numer zatytułowany (You Gotta) Fight For Your Right (To Party!). Autorami wideoklipu do niego byli Adam Dubin i Rick Menello - również ten klip bywa wymieniany jako znaczący w historii muzyki i teledysku jako dzieła filmowego. Pojawiło się w nim kilku gości: producent muzyczny Rick Rubin, LL Cool J, a także muzycy zespołu Murphy's Law i Tabitha Soren (fotograf i była prezenterka MTV).

W 2011 roku wideo to doczekało się kontynuacji. Sequel ten wyszedł spod ręki MCA czyli Adama Yaucha, jednego z członków Beastie Boys, znanego także jako Nathanial Hörnblowér (tym nazwiskiem podpisywał się jako autor teledysków) i stanowił ilustrację do singla Make Some Noise, promującego wydaną w tymże roku płytę zespołu zatytułowaną Hot Sauce Committee Part Two (zapewne ostatnią w ich dyskografii, ze względu na śmierć Adama Yaucha w 2012 roku). Klip stanowi kontynuację imprezy przedstawionej w teledysku do Fight For Your Right (jak często bywa skracany ten tytuł) - pokazana tam impreza przenosi się z mieszkania na ulice miasta - tym razem jednak w rolach głównych nie widzimy samych muzyków Beastie Boys, ale wcielających się w ich role aktorów: są to Seth Rogen, Danny McBride oraz Elijah Wood. Prócz nich przewija się tu wiele innych znanych postaci, między innymi Kirsten Dunst, Ted Danson, Orlando Bloom czy Steve Buscemi, by wymienić tylko kilka z nich. Sami członkowie zespołu pojawiają się dopiero pod koniec wideo, stając na drodze swych wcześniejszych wcieleń.

Pojawienie się tego teledysku w tym właśnie czasie nie było przypadkowe - zbiegło się ono z 25 rocznicą powstania klipu do Fight For Your Right. Z tej właśnie okazji, równolegle do wideo do Make Some Noise powstał blisko trzydziestominutowy film zatytułowany Fight For Your Right Revisisted (jego twórcą również był Adam Yauch). Stanowi on wydłużoną wersję ilustracji do Make Some Noise, połączoną z taneczną bitwą, toczoną przez "młodych" i "starych" członków Beastie Boys. Pojawia się tu jeszcze więcej znanych postaci (między innymi Susan Sarandon), pełna ich lista znajduje się na końcu filmu.

Życzę wszystkim udanego, nie tylko muzycznie, 2013 roku :)

sobota, 29 grudnia 2012

Z małym opóźnieniem, ale jak co roku wspomnę - The Killers kontynuują swą tradycję nagrywania świątecznych singli na potrzeby kampanii Product Red. Tym razem powstał utwór pod tytułem I Feel It In My Bones, a w rolę Świętego Mikołaja kolejny raz wcielił się Ryan Pardey. Podobnie jak w ubiegłym roku, wideoklip wyreżyserował Roboshobo, czyli Robert Schober.

Równolegle do wspomnianej kampanii The Killers promują swój najnowszy album, zatytułowany Battle Born. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy światło dzienne ujrzały dwa teledyski do nagrania zatytułowanego Miss Atomic Bomb. Jako pierwsze pojawiło się koncertowe wideo, którego autorem był Giorgio Testi.

Drugi klip, stanowiący połączenie klasycznego wideo i animacji, to dzieło Warrena Fu.

Ostatnia ze wspomnianych pozycji stanowi nawiązanie do jednej z pierwszych kompozycji zespołu, pochodzącego z debiutanckiej płyty Hot Fuss utworu Mr. Brightside. Nic dziwnego zatem, iż wideo również kontynuuje opowieść przedstawioną w jednym z teledysków do tejże piosenki. Wówczas również powstały dwa klipy do jednego nagrania: pierwszy obraz, stworzony przez Sophie Muller, stanowił wspomnianą przeze mnie historię pewnego trójkąta miłosnego - w rolach głównych, prócz frontmana The Killers Brandona Flowersa, wystąpili Eric Roberts oraz Iza Miko (oboje pojawiają się także w wideo do Miss Atomic Bomb). Drugi teledysk - autorstwa Briana i Brada Palmerów - to niezbyt interesująca ilustracja ukazująca zespół wykonujący Mr. Brightside.

Tymczasem The Killers nie zwalniają tempa - dostępne jest już, czwarte w ciągu dwóch miesięcy, wideo. Tym razem dzieło Tima Burtona (po raz drugi współpracującego z muzykami tej formacji), promujące trzeci singiel z albumu Battle Born. Nagranie to nosi tytuł Here With Me. Reżyser proponuje swoją wersję rozumienia utworu, od tęsknoty zakochanego człowieka płynnie przechodząc do człowieka ogarniętego obsesją na punkcie drugiej osoby.

Pisałem o

(c) 2008 eskey

RSS icon
Ich słucham
Propaganda
Add to Technorati Favorites
web stats
Blox Maraton 2011